Radio Białystok | Wiadomości | Jarosław Dworzański kwestionuje decyzję komisji, która powołała na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy

Jarosław Dworzański kwestionuje decyzję komisji, która powołała na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy

autor: Grzegorz Pilat

28.09.2023, 19:42, akt. 29.09.2023, 11:19

O wszczęcie postępowania nadzorczego wobec marszałka województwa podlaskiego wnioskuje do wojewody jeden z wojewódzkich radnych Koalicji Obywatelskiej.

Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, foto Monika Kalicka
Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, foto Monika Kalicka

Jarosław Dworzański uważa, że Artur Kosicki nieprawidłowo powołał na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tomasza Szeweluka. Zdaniem radnego, były sekretarz województwa nie ma wystarczających kwalifikacji, aby zajmować to stanowisko. Chodzi o wymagany staż pracy w instytucjach rynku pracy.

I chociaż wojewoda podlaski sprawdzał już tę sprawę, to zdaniem Jarosława Dworzańskiego powinien to zrobić ponownie.


Pan marszałek w czerwcu ogłosił konkurs na dyrektora WUP w Białymstoku. Zgłosiły się trzy osoby, które później opiniowała komisja. Komisja rekomendowała na to stanowisko pana Tomasza Szeweluka. Próbowaliśmy uzyskać informacje na temat dokumentów, jakie dołączyli do dokumentacji aplikacyjnej, ponieważ już wcześniej wiadomo było, że pan Szeweluk nie spełniał kryteriów. Po analizie całej dokumentacji postanowiliśmy przygotować dokumenty do pana wojewody i złożyć wniosek o wszczęcie postępowania nadzorczego wobec marszałka. Naszym zdaniem pan Szeweluk nie ma odpowiedniego stażu pracy w instytucjach rynku pracy wymaganego przy objęciu stanowiska dyrektora WUP - tłumaczy radny Jarosław Dworzański.


Zarzuty te odpiera rzeczniczka marszałka Izabela Smaczna-Jórczykowska, która podkreśla, że wybór dyrektora odbył się zgodnie z prawem.


Pan Tomasz Szeweluk został powołany na stanowisko dyrektora WUP w Białymstoku zgodnie z artykułem 8. ustawy o promocji zatrudnienia w instytucjach rynku pracy. Jego kandydatura została wyłoniona w konkursie, który był przeprowadzony przez komisję konkursową. Komisja po analizie zgłoszeń wszystkich kandydatów oraz przeprowadzonych z nimi rozmowach kwalifikacyjnych zarekomendowała pana Tomasz Szeweluka marszałkowi województwa do powołania na stanowisko dyrektora - podkreśla Izabela Smaczna-Jórczykowska.


Jak udało nam się ustalić, do wojewody kilka dni temu wpłynęła petycja poselska w sprawie zatrudnienia Tomasza Szeweluka na stanowisku dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. Służby wojewody zwróciły się do urzędu o dokumenty potwierdzające staż pracy byłego sekretarza województwa. Odpowiedź w tej sprawie wojewoda ma otrzymać do 4 października.


| red: zmj, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


50,5 miliona złotych z Unii Europejskiej na wspieranie zatrudnienia w Podlaskiem

5.09.2023, 20:07

50,5 mln zł z UE z nowych Funduszy Europejskich dla Podlaskiego 2021-2027 trafi do powiatowych urzędów pracy na różne formy wspierania zatrudnienia bezrobotnych. W Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku podpisano we wtorek po południu pierwszych sześć umów w tej sprawie.


Tomasz Szeweluk pełni obowiązki dyrektora WUP niezgodnie z prawem - tak uznała komisja rewizyjna podlaskiego sejmiku

16.06.2023, 19:31

Komisja rewizyjna podlaskiego sejmiku uznała, że Tomasz Szeweluk pełni obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy niezgodnie z prawem.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


FK Paneveżys - Jagiellonia Białystok, 23.07.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.07.2024, 05:38, akt. 24.07.2024, 11:05

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0
fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok