Radio Białystok | Wiadomości | Szymon Hołownia: Trzeba podnieść znaczenie Sejmu i przywrócić jego powagę

Szymon Hołownia: Trzeba podnieść znaczenie Sejmu i przywrócić jego powagę

24.11.2023, 16:09, akt. 16:24

Przez ostatnie lata rola Sejmu drastycznie zmalała; teraz trzeba podnieść jego znaczenie i przywrócić powagę - powiedział w piątek (24.11) w Białymstoku marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak ocenił, stabilny, szanowany przez obywateli Sejm, taki, którym się ludzie interesują, będzie jednym z filarów bezpieczeństwa.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia podkreślił, że funkcja marszałka Sejmu to wielki zaszczyt

Podczas wizyty w Białymstoku, okręgu wyborczego, z którego kandydował do Sejmu, Szymon Hołownia podkreślił, że funkcja marszałka Sejmu to wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność.


Mam świadomość, że to też ważne dla wyborców w Białymstoku, że ich reprezentant piastuje dziś tę funkcję i że to jest też zobowiązanie moje, by tu, w okręgu wyborczym, z którego się wywodzę, wprowadzać te standardy i pomysły, o których mówiłem w swoim wystąpieniu na pierwszym posiedzeniu Sejmu - oświadczył Szymon Hołownia.


Wskazał, że przyjechał do Białegostoku porozmawiać z mieszkańcami i pokazać, że parlament nowej kadencji będzie otwarty. 


Znowu będzie miejscem dostępnym, miejscem, w którym będziemy w stanie wymieniać się ze sobą myślami o ważnych rzeczach, konfrontować się ze sobą, że nie będzie niedostępną twierdzą, nie będzie - jak to miało miejsce przez osiem lat - elementem władzy wykonawczej zamiast ustawodawczej. To był ten delikt, który popełniła poprzednia ekipa, że Sejm, który jest zgodnie z konstytucją organem nadrzędnym wobec rządu, został zmieniony w posłuszny taśmociąg, którym rząd przeprowadzał rzeczy, które chciał przeprowadzić - stwierdził marszałek Sejmu.


Jak ocenił, przez ostatnie lata rola Sejmu drastycznie zmalała, i teraz - jak mówił - należy podnieść znaczenie Izby i przywrócić jej powagę. "Stabilny, bezpieczny Sejm szanowany przez obywateli, oglądany, taki, którym się ludzie interesują, będzie jednym z filarów, zworników naszego bezpieczeństwa" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że podziały wewnętrzne kończą się zaproszeniem do zewnętrznej agresji. "Dlatego Sejm musi być miejscem, w którym podziały między nami będą przepracowywane i że będzie z niego wychodziła energia pozwalająca załatwić sprawy ludzi" - powiedział marszałek Sejmu.


Szymon Hołownia: W przyszłym tygodniu spotkam się z Mateuszem Morawieckim

Marszałek Sejmu przekazał, że w przyszłym tygodniu spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Podkreślił, że zaprasza na spotkanie, gdy zostanie "wyklarowany status" Mateusza Morawieckiego - to, czy jest "ustępującym premierem, kandydatem na premiera, czy już premierem, który będzie miał dwutygodniowy rząd".

Premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w mediach społecznościowych filmie poprosił w czwartek marszałka Sejmu Szymona Hołownię o spotkanie, aby omówić trzy sprawy, którymi - jego zdaniem - niezwłocznie powinni zająć się posłowie, a więc: przedłużenie wakacji kredytowych, zamrożenie cen energii i przedłużenie 0 proc. VAT na żywność.

- Zapraszam na spotkanie w przyszłym tygodniu, kiedy zostanie wyklarowany pański status i będziemy wiedzieli, czy jest pan ustępującym premierem, kandydatem na premiera, czy już premierem, który będzie miał dwutygodniowy rząd i wtedy porozmawiamy z pełną otwartością, jak dwóch polityków zajmujących odpowiedzialne stanowiska o tym, jak rozwiązać - realnie, a nie w filmikach robionych na ostatnią chwilę, na dwa tygodnie przed zejściem ze sceny - te problemy, które nurtują dzisiaj Polki i Polaków - powiedział marszałek Sejmu.


Marszałek o kwestii migrantów: Pragmatyzm nie wyklucza humanitaryzmu

Musi zostać stworzony realny system ochrony granicy Rzeczpospolitej; pragmatyzm nie wyklucza humanitaryzmu, bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa - powiedział Szymon Hołownia.

Marszałek był pytany na konferencji prasowej, jakie kroki należy podjąć, by zapobiec skutkom kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Szymon Hołownia wskazał, że traktowanie ludzi, jako narzędzia geopolityki i wysyłanie ich na granicę Unii Europejskiej jest niestety zjawiskiem, z którym będziemy mieli do czynienia przez wiele miesięcy, a być może również lat.

Dlatego tak ważne, jak mówił, jest to, żeby „państwo polskie umiało zarządzić tym nie poprzez głośniejsze granie pieśni patriotycznych, wznoszenie budowli, drukowanie plakatów i opowiadanie o jedności, tylko z realnym pragmatyzmem”.


Pragmatyzm nie wyklucza humanitaryzmu. Bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa. Mówiliśmy o tym przez trzy lata naszej drogi do Sejmu i nadal stoimy dokładnie na tym stanowisku. "Push-backi" (odsyłanie migrantów-PAP) muszą zostać zakończone, są nielegalne i niehumanitarne - podkreślił.Szymon Hołownia wskazał jednocześnie, że musi zostać stworzony „realny system ochrony granicy Rzeczpospolitej”. Granica musi być szczelna i bezpieczna - oświadczył.

„Dobrze wiemy o tym, że na granicę trafiają matki z dziećmi, dramatycznie chore osoby, osoby starsze, z krajów, w których rzeczywiście trwają prześladowania. Ale też wiemy, że znaczna część migrantów, którzy trafiają na granicę, to migranci zarobkowi, z krajów, w których nie trwa wojna” - zauważył Szymon Hołownia.

Dodał, że państwo polskie musi być w stanie rozróżnić jednych i drugich, a także mieć tyle środków i takie technologie, by umieć tym zarządzić.


Szymon Hołownia o składzie przyszłego rządu Donalda Tuska: Wszystkie nazwiska są "dopięte"

Szymon Hołownia był pytany na piątkowej konferencji prasowej, czy skład rządu jest już "dopięty" i możliwe są jakieś zmiany; pytano też o ocenę ewentualnego powołania rządu szefa PO Donalda Tuska 13 grudnia.

13 grudnia to jest data oczywiście bardzo ważna w historii Polski, natomiast ja nie podejrzewam prezydenta (Andrzeja) Dudy o taką aż małostkowość, że chciałby budować jakieś paralele historyczne między tworzeniem rządu Donalda Tuska a wprowadzaniem stanu wojennego. To już byłaby wyjątkowa małość, a ja o taką prezydenta nie oskarżam - odpowiedział.


"Jest to data jak każda inna, jest to dzień dobry jak każdy inny na to, żeby powołać rząd Rzeczypospolitej i żeby też ta data, która kojarzyła się nam z pewnego rodzaju bardzo trudnymi wydarzeniami - być może zyskała też nowe oblicze, dobre oblicze, takie oblicze, które wreszcie będzie przypieczętowaniem tej nadziei, która 15 października wyszła z lokali wyborczych dzięki państwa decyzji" - powiedział Szymon Hołownia.

"A więc ja bym nie fetyszyzował tej daty; jeżeli będzie trzeba odebrać nominacje 13 grudnia, to zapewniam, że wszyscy ministrowie bez szemrania i bez żadnego komentarza je odbiorą, ciesząc się z tego, że zaczyna się nowa misja" - dodał.

Szymon Hołownia zaznaczył, że jeśli chodzi o skład przyszłego rządu "wszystkie nazwiska są dopięte", a obszary odpowiedzialności - podzielone. Podkreślił, że nie przewiduje tutaj żadnych zmian. Zastrzegł, że wszelkie informacje dotyczące składu rządu będzie podawał lider Platformy Donald Tusk w momencie, gdy uzna to za właściwe i stosowne. "To on jest gospodarzem jako szef tego przyszłego rządu i powinien mieć prawo do decyzji, kiedy chce swoich współpracowników przedstawić" - zaznaczył.

13 listopada prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. Prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.

Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk. 

W środę prezydencki minister Andrzej Dera został zapytany w TVN24, czy - jeśli misja sformowania rządu przez Mateusza Morawieckiego się nie powiedzie - prezydent Andrzej Duda zdąży powołać rząd Donalda Tuska przed posiedzeniem Rady Europejskiej w Brukseli, zaplanowanym na 14-15 grudnia. "Myślę, że jest to realna możliwość. Myślę, że najbardziej realną datą, chyba pierwszą możliwą, to będzie 13 grudnia" - powiedział prezydencki minister. Inną możliwą datą, według Dery, jest 14 grudnia. Jak zaznaczył, wcześniej prezydent będzie w Genewie na spotkaniu z okazji 75. rocznicy przyjęcia powszechnej deklaracji praw człowieka, z której wróci 12 grudnia.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zmiany usprawniające działanie Sejmu zapowiedział w orędziu marszałek Szymon Hołownia

16.11.2023, 20:44

Sejm ma przede wszystkim służyć tym Polakom, którzy na co dzień w nim nie bywają. Będzie bliżej zwykłych, codziennych spraw - powiedział w czwartek (16.11) w telewizyjnym orędziu marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Podziękował też za okazane mu zaufanie w głosowaniu, które jest "dowodem na stabilność nowej większości".


Maciej Żywno [wideo]

15.11.2023, 07:54

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Pochodzący z Białegostoku Szymon Hołownia nowym marszałkiem Sejmu

13.11.2023, 16:18

W tym Sejmie większość jest gotowa do wzięcia odpowiedzialności za kraj - mówił w poniedziałek (13.11) nowo wybrany marszałek Sejmu X kadencji Szymon Hołownia. Sejm nie będzie azylem dla przestępców; nie będzie polem do korupcji; trybuną dla pogardy - dodał. Od jutra, a nawet od dziś, wiele się tutaj zmieni - zapowiedział.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok