Radio Białystok | Wiadomości | Od stycznia będzie działać nowa instytucja kultury - Centrum Kultury Białoruskiej

Od stycznia będzie działać nowa instytucja kultury - Centrum Kultury Białoruskiej

28.11.2023, 07:53, akt. 08:15

Od stycznia w Podlaskiem będzie działać nowa instytucja kultury - Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku - zdecydowali w poniedziałek (27.11) radni sejmiku woj. podlaskiego. Centrum ma służyć integracji mniejszości i diaspory, prezentować kulturę białoruską.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Na poniedziałkowej (27.11) sesji sejmiku województwa podlaskiego, radni większością głosów zdecydowali o powołaniu Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku, instytucji, która będzie podlegać pod samorząd województwa podlaskiego.


Województwo podlaskie jest regionem wielokulturowym i stworzenie instytucji kultury, której zakres działania skierowany jest do najliczniejszej w regionie mniejszości narodowej, jest uzasadniony - mówiła podczas prezentacji projektu uchwały dyrektorka departamentu kultury w podlaskim urzędzie marszałkowskim Agata Puchalska.


Podkreśliła, że celem działania nowej instytucji będzie "wszechstronny rozwój społeczno-kulturowy białoruskiej mniejszości narodowej".

Agata Puchalska wskazała, że na potrzebę powołania takiej instytucji mniejszość wskazywała od dawna; w kwietniu ubiegłego roku 12 organizacji pozarządowych działających na rzecz mniejszości białoruskiej utworzyło związek stowarzyszeń pod nazwą Centrum Kultury Białoruskiej, a we wrześniu tego roku związek zwrócił się do samorządu o powołanie instytucji pod tą samą nazwą.

Głosowanie nad powołaniem Centrum poprzedziła dyskusja. Radni pytali o potrzebę powołania takiej instytucji, współpracę organizacji białoruskich z innymi instytucjami samorządowymi. Interesowało ich też, czy powołanie nowej instytucji nie sprawi, że organizacje, które stworzyły związek, nie będą już działać.

W imieniu wnioskodawcy głos zabrał przewodniczący związku Centrum Kultury Białoruskiej prof. Oleg Łatyszonek, który wskazał jak duża jest potrzeba utworzenia centrum. Mówił, że finansowanie mniejszości narodowych poprzez stowarzyszenia, w żaden sposób nie odpowiada potrzebom mniejszości, a skazuje organizacje na życie z grantów, co wyklucza podjęcie działań długofalowych, sprawia, że organizacje tracą swoje lokale, nie mogą zatrudniać stałych pracowników. Podkreślił, że tylko przez powołanie instytucji, mniejszość może "normalnie działać".

Oleg Łatyszonek wyjaśnił, że 12 organizacji, które stworzyły związek, zrobiły to, by wspólnie lobbować na rzecz powstania centrum, ale organizacje będą nadal działać osobno. "Natomiast Centrum Kultury Białoruskiej jako instytucja kultury będzie miało możliwość stałego działania, wspomagania działania tych organizacji, ale i innych" - mówił Łatyszonek. Powiedział też, że żadna z zaangażowanych w projekt organizacji białoruskich nie współpracuje i nie jest finansowana przez Białoruś.

Radni wskazywali też, że wcześniej nie znali pomysłu powstania centrum, pytali o powody tak szybkiego tempa powołania instytucji. Został nawet złożony wniosek formalny o odesłanie projektu do wnioskodawcy, ale nie uzyskał większości.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki apelował, by przyjąć ten projekt uchwały ponad podziałami politycznymi. Mówił, że organizacje białoruskie zgłosiły się do niego z potrzebą powołania takiej instytucji. 


Myśmy (jako zarząd - przyp. red.) odpowiedzieli tylko na apel, był czas dyskusji, był czas działań (...). Był taki wniosek ze strony środowiska i uważamy, że należy się do niego przychylić - powiedział marszałek.


Podkreślił, że województwo jest regionem wielokulturowym i "jeżeli takie wnioski się pojawiają, czuje się w obowiązku zareagować".

Za powołaniem centrum opowiedziało się 20 radnych, od głosu wstrzymało się trzech, cztery osoby nie wzięły udziału w głosowaniu.

Zgodnie ze statutem instytucja ma zacząć działać od 1 stycznia 2024 roku. W statucie zapisano, że centrum będzie prowadziło m.in. działalność artystyczną, badawczą, animacyjną, wydawniczą; będzie organizowało różne działania kulturalne i edukacyjne.

Wcześniej Artur Kosicki informował, że finansowanie tej instytucji ujęte jest w projekcie budżetu woj. podlaskiego na przyszły rok. Marszałek podał, że w rezerwie budżetowej 1,5 mln zł przeznaczono na działalność centrum, zapisano też 1,5 mln zł na przystosowanie budynku, w którym centrum będzie miało siedzibę. Tymczasowo instytucja będzie mieściła się w budynku przy ul. Kilińskiego w Białymstoku.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Książka Hanny Kondratiuk "Na skraju starego lasu. Historie ludzi z Puszczy Białowieskiej” otrzymała nagrodę im. Jerzego Giedroycia

26.11.2023, 07:02

Książka Hanny Kondratiuk "Na skraju starego lasu. Historie ludzi z Puszczy Białowieskiej” otrzymała główną nagrodę im. Jerzego Giedroycia za najlepszą książkę białoruską 2022 roku. To pierwszy raz w dwunastoletniej historii, kiedy główna nagroda trafia do piszącej po białorusku autorki z Podlasia.


Członkowie Związku Polaków na Białorusi pikietowali w Białymstoku w obronie więźniów politycznych

25.11.2023, 07:29

To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.


Konferencja naukowa na temat polskiej oświaty na Białorusi

21.11.2023, 13:19

Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?


Kolejny atak na patrole Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej

7.11.2023, 14:44

Kolejny atak cudzoziemców na patrole Straży Granicznej przy polsko-białoruskiej granicy. Funkcjonariusze informują, że do takiego zdarzenia doszło we wtorek (7.11) rano w okolicach Białowieży.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok