Radio Białystok | Wiadomości | Książka Hanny Kondratiuk "Na skraju starego lasu. Historie ludzi z Puszczy Białowieskiej” otrzymała nagrodę im. Jerzego Giedroycia

Książka Hanny Kondratiuk "Na skraju starego lasu. Historie ludzi z Puszczy Białowieskiej” otrzymała nagrodę im. Jerzego Giedroycia

autor: Jarosław Iwaniuk

26.11.2023, 07:02, akt. 07:08

Książka Hanny Kondratiuk "Na skraju starego lasu. Historie ludzi z Puszczy Białowieskiej” otrzymała główną nagrodę im. Jerzego Giedroycia za najlepszą książkę białoruską 2022 roku. To pierwszy raz w dwunastoletniej historii, kiedy główna nagroda trafia do piszącej po białorusku autorki z Podlasia.

fot. Jarosław Iwaniuk
fot. Jarosław Iwaniuk

Wydana przez Radę Programową Tygodnika Białorusinów w Polsce "Niwa” książka to zbiór reportaży opowiadających o losach mieszkańców Puszczy Białowieskiej po obu stronach granicy.

"Znajdziemy tu żywą mieszankę niepowtarzalnych historii z całą galerią bohaterów z obu stron granicy" – pisze o książce jeden z najbardziej znanych białoruskich pisarzy i laureat nagrody im. Jerzego Giedroycia z 2018 roku Uładzimir Arłou. Jego zdaniem "proza Hanny Kondratiuk niezmiennie daje poczucie bycia obok autorki".

Sama autorka przyjmując nagrodę w Dworze Artusa w Gdańsku powiedziała, że jest to przede wszystkim uznanie dla bohaterów jej reportaży.


Jest to moim zdaniem nagroda przede wszystkim dla Puszczy Białowieskiej i moich bohaterów, którzy mieszkają po polskiej i białoruskiej stronie na skraju starego lasu i mają swoją pamięć i swój świat - mówiła.


Hanna Kondratiuk pochodzi z niewielkiej miejscowości Kotłówka na Podlasiu. Od 1993 roku współpracuje z Tygodnikiem Białorusinów w Polsce „Niwa”. Jej reportaże i książki były tłumaczone na język polski i angielski.

Nagroda im. Jerzego Giedroycia za najlepszą książkę białoruską przyznawana jest od 2012 roku. Inicjatorem powstania nagrody była Ambasada RP w Mińsku oraz Instytut Polski w Mińsku. Jej organizatorami są Białoruski PEN i Międzynarodowy Związek Pisarzy Białoruskich. Pośród laureatów ubiegłych lat znajdują się tak uznani twórcy, jak Uładzimir Niaklajeŭ, Źmicier Bartosik czy Ewa Wieżnawiec.

Już kolejny raz nagroda im. Jerzego Giedroycia ze względu na sytuację polityczną na Białorusi i represje ze strony reżimu Łukaszenki była wręczana w Polsce.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"U pryścienku staroha lesu" Anny Kondratiuk najlepszą białoruską książką roku - 26.11.2023

25.11.2023, 10:25

Białoruska książka z Podlasia - najlepszą białoruską książką roku. Wczoraj (25.11) poznaliśmy laureatów XII literackiej nagrody im. Jerzego Giedroycia. Główną nagrodę I miejsca uzyskała książka «U pryścienku staroha lesu. Historyi ludziej ź Biełaviežskaj puščy» reportażystki i redaktorki Tygodnika "Niva" Anny Kondratiuk. Między innymi o tym opowiemy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.


Mural z podobizną Jerzego Giedroycia zdobi wnętrze biblioteki UwB [zdjęcia]

4.10.2022, 12:21

Jerzy Giedroyć jest już patronem biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku, a teraz jego portret w formie muralu zdobi jedną ze ścian gmachu. We wtorek (4.10) odbyło się uroczyste odsłonięcie malowidła wykonanego przez jednego ze studentów uczelni.


Prezentacja powieści Uładzimira Niaklajeva „Gai Ben Hinnom”

5.12.2021, 11:55

To książka o Białorusi i o Białorusinach. W Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku odbyła się prezentacja powieści „Gai Ben Hinnom” Uładzimira Niaklajeva, jednego z najbardziej znanych białoruskich pisarzy współczesnych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok