Radio Białystok | Wiadomości | W podbiałostockiej Kopnej Górze powstała druga w Podlaskiem zagroda pokazowa żubrów
Szefem stada jest najstarszy Pomruk, najmłodsza jest malutka krowa Połatka i można się im przyglądać w najnowszej atrakcji turystycznej regionu. W Kopnej Górze, między Supraślem a Krynkami, otwarto zagrodę pokazową żubrów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Na razie są tam tylko cztery osobniki. Dwa byki - Pomruk i Pozborek i dwie krowy - Poroberta i Połatka. Zwierzęta przebywają w 20 hektarowej zagrodzie poprzecinanej alejkami dla zwiedzających. Żubry można też obserwować z dwóch wież widokowych - wylicza nadleśniczy Nadleśnictwa Supraśl Jarosław Karpiuk.
To szósta taka zagroda w Polsce, którą prowadzą Lasy Państwowe - mówi Dawid Iwaniuk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Dodaje, że w planach jest też rozbudowanie zagrody o dwa budynki - administracyjny i dydaktyczny oraz uruchomienie pobliskiej linii kolejki wąskotorowej, tak by można nią było przejechać z Kopnej Góry do Czarnej Białostockiej.
Zagrody pokazowo-hodowlane pozwalają na obserwację dzikich zwierząt bez ingerowania w ich naturalne terytoria - ocenia prezes Towarzystwa Miłośników Żubrów profesor Wanda Olech ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W jej opinii takie obiekty pozwalają na lepszą ochronę żubra w Polsce.
Według danych z 2022 roku w Polsce żyją 2603 żubry.
Największą zagrodę pokazową żubrów w regionie prowadzi Białowieski Park Narodowy. Zagroda Lasów Państwowych w Kopnej Górze jest najbliższą taką atrakcją w okolicach Białegostoku.
Pierwszy żubr jest już w zagrodzie pokazowej żubrów w Kopnej Górze. To "Poroberta", która przyjechała do tej zagrody z podobnego miejsca w Białowieży.
Żubry giną pod kołami ciężarówek, niszczony jest las i okoliczne drogi. Na to wskazują miłośnicy przyrody, którzy protestują przeciwko działaniom wojska w Puszczy Białowieskiej.