Radio Białystok | Wiadomości | Diaspora białoruska apeluje do polskich władz, by postawiono reżimowi Łukaszenki ultimatum w sprawie więźniów politycznych

Diaspora białoruska apeluje do polskich władz, by postawiono reżimowi Łukaszenki ultimatum w sprawie więźniów politycznych

autor: Anna Petrovska

19.02.2024, 17:40, akt. 18:15

Domagają się postawienia ultimatum reżimowi Łukaszenki: albo uwolni wszystkich więźniów politycznych, albo wstrzymany będzie ruch wszystkich pociągów towarowych z Białorusi. Diaspora białoruska chce w ten sposób zwrócić uwagę polskich władz na los tysięcy więźniów za naszą wschodnią granicą. W poniedziałek (19.02) przed Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku zorganizowała akcję solidarności i przekazała list na ręce wojewody Jacka Brzozowskiego.

fot. Anna Petrovska
fot. Anna Petrovska

Domagamy się uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, w tym Andrzeja Poczobuta - mówił organizator akcji Jan Abadowski z Diaspory Białoruskiej.


Prosimy, żeby rząd RP wystawił ultimatum dla reżimu Łukaszenki, uwolnić wszystkich więźniów politycznych na Białorusi. Jeżeli reżim tego nie wykona w określonym czasie, to prosimy zatrzymać ruch pociągów towarowych z Białorusi przez Polskę, ale również wstrzymanie całego tranzytu z Chin i Rosji do krajów UE - powiedział Jan Abadowski.


Według danych przedstawionych przez Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” - na Białorusi jest teraz ponad 1400 więźniów politycznych.

| red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Akcja solidarności z białoruskimi więźniami politycznymi pod konsulatem w Białymstoku

4.12.2022, 15:46

Presja, tortury, bicie, pluskwy w celach i brak dostępu do lekarzy - to codzienność białoruskich więźniów politycznych. Przed konsulatem Białorusi w Białymstoku w niedzielę (4.12) odbyła się akcja solidarności z liderką protestów Marią Kolesnikową i innymi uwięzionymi.


Białoruska diaspora w Białymstoku solidaryzuje się z więźniami politycznymi na Białorusi

10.04.2022, 16:46

Ponad 40 wzięło udział w niedzielnej (10.04) pikiecie przed Konsulatem Generalnym Republiki Białoruś w Białymstoku.


Białorusini i Ukraińcy wspólnie protestowali przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainie

19.03.2022, 18:58

Przed Konsulatem Republiki Białoruś w Białymstoku odbył się wiec „Solidarni z Ukrainą. Przeciw wojnie”. Wzięli w nim udział przedstawiciele ukraińskiej i białoruskiej mniejszości oraz białoruskiej diaspory w regionie

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok