Radio Białystok | Wiadomości | Niegdyś była tam szkoła kolejowa - budynek w obrębie ul. Letniej, Szkolnej i Boboli w Białymstoku będzie zagospodarowany

Niegdyś była tam szkoła kolejowa - budynek w obrębie ul. Letniej, Szkolnej i Boboli w Białymstoku będzie zagospodarowany

autor: Edyta Wołosik

27.02.2024, 14:49, akt. 15:00

Dawniej była tam szkoła kolejowa, od wielu lat budynek stoi pusty i niszczeje. Teraz jest szansa na jego zagospodarowanie. Chodzi o nieruchomość w obrębie ulic Letniej, Szkolnej i Boboli w Białymstoku.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Niegdyś była tam szkoła kolejowa - budynek w obrębie ul. Letniej, Szkolnej i Boboli w Białymstoku będzie zagospodarowany - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od 2006 r. przed Komisją Regulacyjną przy MSWiA toczyło się postępowanie w tej sprawie, bo było roszczenie o zwrot tej nieruchomości. Już wiadomo, że pozostanie ona w zasobach miasta.

Wniosek o zwrot tej nieruchomości złożyła jedna z prawosławnych parafii w oparciu o akt notarialny z 1903 roku.


Systematycznie od lat wnosiliśmy o oddalenie tego roszczenia, bo uważamy, że ten akt notarialny dotyczył innych nieruchomości, położonych w większości poza obecnymi granicami miasta lub obejmującymi obecny cmentarz prawosławny - mówił wielokrotnie zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.


Teraz sprawa się wyjaśniła. "Komisja Regulacyjna przy MSWiA zawiadomiła, że nie uzgodniła orzeczenia w tej sprawie, a przedstawiciele parafii nie złożyli wniosku do sądu, w związku z tym Zarząd Mienia Komunalnego, pod którego opieką jest nieruchomość, przygotowuje się do inwestycji" - mówi Agnieszka Błachowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Na razie nie ma decyzji co w miejscu dawnej szkoły kolejowej miałoby powstać, choć wiadomo co może tam być. "Plan dopuszcza zabudowę usługową z zakresu oświaty, zdrowia, opieki społecznej i socjalnej" - wyjaśnia Agnieszka Błachowska.

Wkrótce mają rozpocząć się prace nad koncepcją architektoniczną tego budynku i terenu.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pusty budynek w białostockich Starosielcach przedmiotem sporu między miastem a prawosławną parafią

2.02.2023, 16:29

Dawniej była tam szkoła kolejowa, a od wielu lat budynek stoi pusty i niszczeje. Chodzi o nieruchomość w obrębie ulic: Letniej, Szkolnej i Boboli w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok