Radio Białystok | Wiadomości | Łomża: Stowarzyszenie "Edukator" zamyka jedno ze swoich przedszkoli. Rodzice są zaniepokojeni

Łomża: Stowarzyszenie "Edukator" zamyka jedno ze swoich przedszkoli. Rodzice są zaniepokojeni

29.02.2024, 18:32, akt. 19:56

Po 20 latach prowadzenia niepublicznego przedszkola "Wesołe Słoneczko" w Łomży Stowarzyszenie "Edukator" poinformowało, że za kilka miesięcy likwiduje tę placówkę.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Prezes Stowarzyszenia Barbara Kuczałek tłumaczy, że liczba uczęszczających do przedszkola dzieci jest coraz mniejsza, a koszty jego prowadzenia coraz wyższe. W ubiegłym roku Stowarzyszenie dołożyło do tego ok. 100 tys. zł.

Zaskoczeni decyzją władz Edukatora rodzice, próbowali szukać pomocy u władz miasta. Jak mówią, nikt ich wcześniej nie informował o trudnej sytuacji ekonomicznej placówki, nie mogli więc szukać innego rozwiązania. Mieli jednak nadzieję, że "Wesołe Słoneczko" zgodzi się poprowadzić miasto i poparcia dla tego pomysłu szukali m.in. u władz wojewódzkich i u parlamentarzystów, którzy wzięli udział w ich spotkaniu z prezydentem miasta.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski stwierdził, że z powodów ekonomicznych jest to niemożliwe, zapewnił jednak, że wszystkie dzieci z "Wesołego Słoneczka" znajdą miejsca w innych miejskich placówkach - przede wszystkim w remontowanym obecnie Przedszkolu nr 5, w którym będzie 50 nowych miejsc, i w nowym żłobku, który przy nim powstaje, z miejscami dla 40 dzieci.

Mariusz Chrzanowski zadeklarował także, że zatrudnienie w tych nowych placówkach znajdzie większość pracowników "Wesołego Słoneczka".

Jak poinformowała Radio Białystok prezes Edukatora Barbara Kuczałek, utrzymywanie w dalszym ciągu tego przedszkola było niemożliwe z powodów ekonomicznych - podopiecznych było coraz mniej, a z każdym rokiem rosły koszty utrzymania i funkcjonowania placówki. Za ubiegły rok Edukator, ponieważ jest organizacją non profit, musiał dołożyć do placówki około 100 tys. zł z funduszu statutowego.

Także z powodów finansowych kończy też funkcjonowanie jedna z 34 prowadzonych przez stowarzyszenie szkół - podstawówka w Starych Bajkach w gminie Trzcianne.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok