Radio Białystok | Wiadomości | Na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku już jest nowa wystawa "Kamienne pisanki"

Na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku już jest nowa wystawa "Kamienne pisanki"

26.03.2024, 07:46, akt. 10:14

Kamienne jaja wykonane m.in. z onyksu pakistańskiego, marmuru czy jaspisu można od poniedziałku (25.03) oglądać na wystawie na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Wystawa będzie czynna do końca czerwca.

Źródło: Facebook, Uniwersytet w Białymstoku
Źródło: Facebook, Uniwersytet w Białymstoku

Ekspozycję przygotowało Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy, prezentowana jest w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, w holu na wydziale biologii. Można oglądać tam kilkanaście jaj wykonanych z różnych minerałów.

- Wśród kamiennych jaj zachwyca jajko wykonane z onyksu pakistańskiego, jego marmurowej odmiany, który ma piękny, pasiasty wzór - ocenia dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego dr Anna Matwiejuk. Innym jajkiem, na które zwraca uwagę jest to wykonane z karneolu, a dzięki domieszce minerałów żelaza ma pomarańczowo-czerwoną barwę.

Wśród jajek jest też to wykonane z rodonitu z różowym odcieniem, czy z jaspisu, który ma intensywne czerwone plamy na zielonym tle. Są też jajka z ryolitu - skały wulkanicznej, awenturynu czy serpentynitu. 


Jajko z sodalitu zachwyca głębią niebieskiej barwy przeplatanej białymi i czarnymi żyłkami. Jajko z obsydianu mahoniowego, z naturalnego szkliwa wulkanicznego z mikroskopijnymi drobinkami hematytu, przyciąga głębią brązowo-czarnej pigmentacji - mówi dr Anna Matwiejuk.


Na wystawie można też obejrzeć jajka marmurowe, wykonane z czarnego marmuru, marmuru złocistego, czy białego marmuru Carrara. Jak podaje uczelnia, marmur Carrara wydobywa się od czasów etruskich, jako marmur kararyjski. 

- To z tej skały wykonane zostały największe dzieła Michała Anioła, choćby Pieta watykańska znajdująca się w bazylice Św. Piotra w Rzymie, czy rzeźba Dawida we Florencji - dodaje uczelnia w komunikacie.

Wystawie towarzyszy też plansza z kilkudziesięcioma kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Można też zapoznać się ze skalą twardości Mohsa, która jest przydatna m.in. przy identyfikacji minerałów.

Ekspozycję "Kamienne pisanki" można oglądać do 28 czerwca.


źródło: PAP | red: gl, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Poszukiwanie kultury okiem turysty" - wystawa Natalii Łubińskiej na Uniwersytecie w Białymstoku

7.01.2024, 11:13

Fotografie przedstawiające mieszkańców Kenii, Gambii, Meksyku i Kuby. W Galerii Biura Wystaw Kulturoznawczych na Wydziale Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku możemy oglądać wystawę Natalii Łubińskiej pt. “Poszukiwanie kultury okiem turysty”.


Nowa wystawa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym ma dawać nadzieję pacjentom

13.12.2023, 16:03

To wyjątkowa wystawa, która ma pokazać, że nie można się poddawać i która ma dawać nadzieję pacjentom.


Wystawa astrofotografii w Planetarium i Obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku

10.12.2023, 13:41

Jak wygląda zorza polarna nad rzeką Supraśl we wsi Osowicze, ruch sfery niebieskiej wraz z wyładowaniem atmosferycznym nieopodal wsi Leńce, obłoki srebrzyste nad wsią Studzianki – to wszystko można zobaczyć na wystawie astrofotografii w Planetarium i Obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok