Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku debatowano o procedurach powoływania dyrektorów instytucji kultury

W Białymstoku debatowano o procedurach powoływania dyrektorów instytucji kultury

autor: Andrzej Bajguz

31.03.2024, 12:42, akt. 18:37

Organizowanie konkursów to przejrzystość procedur powoływania dyrektorów instytucji kultury i przerwanie rutyny w ich działalności - podkreślali uczestnicy debaty w Białymstoku. Zorganizowała ją Kulturalna Inicjatywa Obywatelska HALO BIAŁYSTOK.

fot. Andrzej Bajguz
fot. Andrzej Bajguz


0:00
0:00
W Białymstoku debatowano o procedurach powoływania dyrektorów instytucji kultury - relacja Andrzeja Bajguza | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To reakcja na plany prezydenta Białegostoku przedłużenia kontraktów szefom miejskim instytucji kultury bez konkursu. Specjalną petycję w tej sprawie podpisało też kilkadziesiąt osób z Białegostoku.


Konkursy są ważne jako jedna z metod transparentnego podejmowania decyzji - mówiła podczas debaty dyrektorka Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury Hanna Wróblewska.


W podobnym tonie wypowiadali się artyści, animatorzy kultury w czasie tej dyskusji.

"Konkursy pełnią funkcję informacji/diagnozy dla instytucji, w którym momencie się ona znajduje i w którą stronę może pójść" - dodaje krytyk i historyk sztuki Aleksy Wójtowicz. "Konkursy są tak samo potrzebne jak wybory w Polsce, żeby było to transparentne" - zwraca uwagę współtwórca dj'skiego kolektywu New Hope Adam Sworowski.


Chcemy współtworzyć politykę kulturalną, chodzi o to, by rozmawiać na temat procedur - podkreśla współorganizatorka debaty Małgorzata Tarasewicz-Wosik.


Organizatorzy debaty zaprosili też przedstawicieli Urzędu miejskiego w Białymstoku, ale nikt się nie pojawił.

Na pytanie Polskiego Radia Białystok w tej sprawie odpowiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.


Wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Brak konkursów w tym przypadku jest dobrą decyzją, bowiem gwarantuje ciągłość pracy tych instytucji, które są w kraju i za granicą bardzo wysoko oceniane. Galeria Arsenał, Białostocki Teatr Lalek - ilość nagród wskazuje, że są to instytucje dobrze kierowane, jak również to, że sygnatariusze tego protestu współpracują z tymi instytucjami, to chyba pokazuje, że nie jest tam nic takiego złego, że nie można się z tymi dyrektorami dogadać - odpowiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.


Tuż po wyborach samorządowych (8 kwietnia) ma dojść do spotkania prezydenta Białegostoku z przedstawicielami listu protestacyjnego.

Przypomnijmy, że w tym roku kończą się kadencje dyrektorów: Białostockiego Teatru Lalek - Jacka Malinowskiego, Muzeum Wojska - Roberta Sadowskiego, Galerii Arsenał - Moniki Szewczyk, Galerii im. Sleńdzińskich - Jolanty Szczygieł-Rogowskiej, Domu Kultury "Śródmieście" - Wojciecha Bokłago i Białostockiego Ośrodka Kultury - Grażyny Dworakowskiej.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Część twórców sprzeciwia się powoływaniu bez konkursu dyrektorów białostockich placówek kultury

14.03.2024, 18:04

Warszawskie Stowarzyszenie Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej pisze list otwarty do prezydenta Białegostoku w sprawie planów powołania dyrektorów instytucji kultury bez konkursu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok