Radio Białystok | Wiadomości | Można już zgłaszać się do XV jubileuszowej edycji nagrody IPN "Świadek Historii"

Można już zgłaszać się do XV jubileuszowej edycji nagrody IPN "Świadek Historii"

6.04.2024, 14:29, akt. 14:34

Osoby, inicjatywy i organizacje, które w północno-wschodniej Polsce działają na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski honoruje specjalna nagroda IPN "Świadek Historii". Zgłoszenia do tegorocznej 15. edycji można przesyłać do 30 czerwca - podaje białostocki oddział IPN.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Nagroda Honorowa IPN "Świadek Historii" została zainicjowana w oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku w 2009 roku; przyznawana jest także w innych regionach.

Obecnie białostocki oddział i delegatura IPN w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) rozpoczęły nabór do XV jubileuszowej edycji nagrody.


Nagroda przyznawana jest osobom fizycznym, instytucjom i stowarzyszeniom działającym na terenie województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego oraz współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej, m.in. wspieranie pionu edukacyjnego w realizacji ustawowej działalności - informuje na swojej stronie IPN.


"Świadek Historii" przyznawany jest instytucjom, organizacjom i osobom; może być przyznany także pośmiertnie. Jak podaje IPN, we wniosku oprócz podstawowych danych o kandydacie, powinien się znaleźć opis jego zasług i osiągnięć oraz kopie dokumentów, które poświadczają te zasługi i osiągnięcia.

Oddział IPN w Białymstoku na zgłoszenia czeka do 30 czerwca.

Nagrody przyznawane są przez kapitułę. Jej przewodniczącym jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. historycy, sybiracy, duchowni, inicjatorzy upamiętnienia lokalnych dziejów, organizacje i szkoły. Łącznie przyznano ok. 90 nagród "Świadek Historii".

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Finał X Regionalnej Olimpiady Historycznej Wiedzy o Armii Krajowej

14.03.2024, 17:49

Musieli wykazać się ponadprzeciętną wiedzą o operacji "Burza" i niektórzy zadziwili komisję konkursową. 25 uczniów z podlaskich szkół średnich rywalizowało w finale Regionalnej Olimpiady Historycznej wiedzy o Armii Krajowej.


VII Edycja Konkursu "Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży"

5.04.2024, 21:38

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku po raz siódmy zaprasza uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych województwa podlaskiego, województwa warmińsko-mazurskiego oraz dzieci i młodzież, w szczególności pochodzenia polskiego, mieszkającą poza granicami kraju do udziału w konkursie poetyckim "Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży".


Żołnierze wyklęci

6.03.2024, 11:22

W programie o Żołnierzach Wyklętych. 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci poświęcony ludziom podziemia antykomunistycznego.


Podlascy uczniowie rywalizują w organizowanej przez IPN Olimpiadzie Gier Planszowych

22.02.2024, 17:00

To nietypowa lekcja historii. Uczniowie szkół podstawowych i średnich wzięli udział w czwartek (22.02) w regionalnych kwalifikacjach Olimpiady Gier Planszowych. Najlepsze drużyny wezmą udział w finałowych rozgrywkach w Warszawie.


Z okazji 80. rocznicy akcji "Burza" archiwiści zrobili inwentaryzację kolekcji żołnierza AK Zdzisława Gwozdka

18.02.2024, 08:24

To ponad 900 tomów, czyli około 28 metrów bieżących materiału. Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy akcji "Burza" archiwiści zrobili inwentaryzację kolekcji żołnierza AK Zdzisława Gwozdka.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok