Radio Białystok | Wiadomości | Dostawcy energii informują klientów o wprowadzanej nowej taryfie rozliczeń za prąd

Dostawcy energii informują klientów o wprowadzanej nowej taryfie rozliczeń za prąd

autor: Ryszard Minko

15.04.2024, 09:08, akt. 09:08

W pewnych godzinach może być bardzo tanio - w innych bardzo drogo. Dostawcy energii informują klientów o wprowadzanej od sierpnia nowej taryfie rozliczeń za prąd. Tym razem zamiast stałych i regulowanych stawek, cena zmieniać się będzie co kwadrans w oparciu o aktualne notowania giełdowe.

źródło: stock.adobe.com/pl/moquai86
źródło: stock.adobe.com/pl/moquai86


0:00
0:00
Dostawcy energii informują klientów o wprowadzanej nowej taryfie rozliczeń za prąd - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Cena energii ustalana będzie co 15 minut

- Nowy system rozliczeń to prawdziwe urynkowienie cen energii elektrycznej - mówi dr Grzegorz Hołdyński z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Ekspert dodaje, że zgodnie z założeniami cena energii ustalana będzie co 15 minut i zależna będzie od aktualnych notowań cen na giełdzie. 

To oznacza, że w godzinach szczytu - czyli dużego zapotrzebowania na prąd energia może być znacznie droższa, by w godzinach dużej produkcji prądu np. z fotowoltaiki i małego zapotrzebowania znacznie tanieć. Z kolei w sytuacjach kryzysowych cena może osiągać niespotykane poziomy. By zaoszczędzić na takim systemie rozliczeń trzeba niemalże co do minuty planować wykorzystywanie urządzeń na prąd: pralkę, piekarnik, klimatyzację czy zmywarkę trzeba włączać wtedy, kiedy energia jest najtańsza – a to wymaga stałego przebywania w domu i śledzenia aktualnej ceny energii. Co prawda mają w tym pomagać specjalne aplikacje, ale by uruchamiać te urządzenia zdalnie w czasie kiedy przebywamy w pracy potrzeba takich, które mają możliwość sterowania przez Internet. W tym kontekście taka taryfa może być atrakcyjna dla "prawdziwych pasjonatów” - podkreśla dr Grzegorz Hołdyński. Dodaje jednak, że na pewno skorzystają na niej gospodarstwa domowe, które dysponują magazynami energii, bo wtedy faktycznie można najoptymalniej wykorzystywać tani prąd. To jednak wciąż kosztowne i stosunkowo nietrwałe rozwiązania.


Klienci dość sceptycznie podchodzą do propozycji nowych rozliczeń

Pytani przez nas klienci zakładów energetycznych dość sceptycznie podchodzą do propozycji nowych rozliczeń. Jak mówią, dynamicznie zmieniająca się cena oznaczać będzie, że nigdy do końca nie będzie wiadomo ile może wynieść miesięczny rachunek za prąd, a po drugie korzystanie z urządzeń będzie wymagało stałego analizowania kosztów ich użycia. Dlatego wszyscy pytani przez nas mieszkańcy regionu deklarują, że raczej zostaną przy rozliczeniach opartych o stałą cenę energii elektrycznej.

Nowa taryfa ma być dostępna od końca sierpnia. Z nowego sposobu rozliczeń będzie mógł skorzystać każdy odbiorca końcowy energii wykorzystujący prąd na użytek własny. Warunkiem jest posiadanie specjalnego licznika zdalnego odczytu, które za darmo mają zapewnić dostawcy.

| red: mag, gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od kwietnia będziemy płacić więcej za podstawowe produkty spożywcze

19.03.2024, 15:56

Wszystko wskazuje na to, że od kwietnia będziemy płacić więcej za mięso, warzywa, owoce, pieczywo i nabiał. To za sprawą powrotu do 5 proc. stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze.


Daniel Czyżewski [wideo]

8.03.2024, 08:18

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?


Ceny prądu dla suwalskich szkół i miejskich instytucji mogą okazać się wyższe niż planowano

26.09.2023, 07:57

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które planuje wziąć udział w przetargu na sprzedaż energii elektrycznej, musi bowiem poddać konserwacji jedno ze swoich głównych urządzeń.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok