Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozpoczęła się 87. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

W Białymstoku rozpoczęła się 87. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

13.04.2024, 12:29, akt. 12:57

Choroby układu sercowo-naczyniowego są wciąż tzw. głównym zabójcą Polaków. Ponadto przybywa czynników powodujących je, np. wzrasta sprzedaż papierosów - podkreślali w Białymstoku uczestnicy 87. Wiosennej Konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Rozpoczęta w sobotę (13.04) 87. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego jest także XVI Konferencją Kardiologii Polskiej

Do niedzieli (14.04) weźmie w niej udział kilkuset lekarzy z kraju i z zagranicy. Omawiają najnowsze rekomendacje leczenia w kardiologii.


Mimo wysokich technologii i wyszkolonych specjalistów wciąż śmiertelność z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w Polsce i na świecie stanowi główny problem. Te choroby są głównym zabójcą Polaków - mówi prof. Agnieszka Tycińska z Uniwersytetu Medycznego w Białystoku.


Według prof. Agnieszki Tycińskiej poważnym problemem wśród chorób kardiologicznych jest niewydolność serca

Oceniła, że niemal panuje jej epidemia.


Mamy problem z leczeniem, z postępowaniem pacjentów z niewydolnością serca, ale tak jest w całym kraju nie tylko, dlatego, że jest w tej chwili epidemia niewydolności serca. Skrajnym stanem niewydolności serca jest wstrząs kardiogenny. Wciąż śmiertelność we wstrząsie kardiogennym, od lat, od dekady, wynosi 50 proc., czyli co drugi pacjent umiera - mówi prof. Agnieszka Tycińska.


Istnieją specjalne pompy wspomagające u takich pacjentów krążenie, ale w Polsce nie są one refundowane. Lekarze chcieliby wdrażać w Polsce tę technologię.


Prezes PTK prof. Robert Gil dodaje, że pacjenci ze wstrząsem kardiogennym, czyli - jak to określił - najgorzej rokujący, stanowią ok. 6 proc. pacjentów z zawałem serca.


Niestety mamy najgorszą w Europie śmiertelność przekraczającą 65 proc. To trzeba poprawić, na szczęście PTK rozpoczęło prace nad stworzeniem specjalnego programu leczenia tego schorzenia - mówi prof. Robert Gil.


Przewodniczący sekcji prewencji PTK prof. Karol Kamiński podkreśla, że lekarze obserwują z niepokojem przybywanie czynników podnoszących ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Od 2016 r. w całym kraju wzrasta liczba sprzedawanych papierosów. Możemy liczyć się z tym, iż będzie się to przekładało na niekorzystne trendy również w zachorowalności i śmiertelności z powodu najbardziej istotnych chorób związanych z paleniem, jak choroby układu krążenia i nowotwory. Statystyki pokazują, że od 2016 r. wyhamował wzrost przewidywanego czasu przeżycia Polaków - mówi prof. Karol Kamiński.


Polska spośród wszystkich państw OECD jest krajem z najczęstszymi hospitalizacjami pacjentów z niewydolnością serca.


W dużej mierze jest to związane z problemem koordynacji opieki wewnątrzszpitalnej z opieką pozaszpitalną. Brakuje optymalnej koordynacji w kwestii niewydolności serca między opieką specjalistyczną, a szpitalną. Opieka koordynowana jest przy zawałach serca. - mówi prof. Karol Kamiński.


Prof. Karol Kamiński wskazuje na konieczność koordynacji wszystkich działań władz państwowych i samorządów w systemie ochrony zdrowia i na konieczną edukację społeczeństwa

Problem jest z pacjentami, którzy mają cukrzycę czy hiperlipidemię, ale nie wiedzą, że są chorzy. Ocenia przy tym, że wiedzy przybyło np. dzięki badaniom profilaktycznym 40 plus.

- Nie widzimy jednak większej częstości leczenia tych chorób. Pacjenci wiedzą, że mają problemy zdrowotne, ale nie są zmotywowani do leczenia - dodaje prof. Karol Kamiński. 

Zwraca też uwagę, że zaniedbanie tego leczenia może oznaczać, że lekarze nie zdołają sprostać narastającej epidemii chorób metabolicznych, otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kardiobus fundacji NEUCA dla Zdrowia odwiedził Białystok

12.04.2024, 13:55

Zamiast czekania w kolejce na termin z NFZ-u, badania kardiologiczne można wykonać w ciągu dziesięciu minut i do tego bezpłatnie. Kardiobus fundacji NEUCA dla Zdrowia odwiedził w piątek (12.04) Białystok.


Kardiochirurdzy m.in. z całej Polski spotkali się w Białymstoku na debacie dot. przyszłości leczenia

14.06.2019, 13:19

Kardiochirurgia i kardiologia inwazyjna uzupełniają się w walce o zdrowie pacjentów z chorobami serca, specjaliści z tych dziedzin muszą ze sobą współpracować i robią to - podkreślano w piątek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.


Białystok: Międzynarodowe Warsztaty Kardiologiczne

20.04.2013, 15:14

To jedyne tego typu przedsięwzięcie kardiologiczne w kraju. Pomaga w utrwalaniu najnowszych osiągnięć w medycynie. Kilkaset osób z kraju i zza granicy przyjechało do Białegostoku na XII Międzynarodowe Warsztaty Kardiologiczne "Wschód-Zachód".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok