Radio Białystok | Wiadomości | Kardiochirurdzy m.in. z całej Polski spotkali się w Białymstoku na debacie dot. przyszłości leczenia

Kardiochirurdzy m.in. z całej Polski spotkali się w Białymstoku na debacie dot. przyszłości leczenia

autor: Renata Reda

14.06.2019, 13:19, akt. 13:38

Kardiochirurgia i kardiologia inwazyjna uzupełniają się w walce o zdrowie pacjentów z chorobami serca, specjaliści z tych dziedzin muszą ze sobą współpracować i robią to - podkreślano w piątek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

I Zjeździe Sekcji Kardiochirurgii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - Fot. Renata Reda
I Zjeździe Sekcji Kardiochirurgii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - Fot. Renata Reda


0:00
0:00
I Zjeździe Sekcji Kardiochirurgii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Odbywa  się tam I Zjazd Sekcji Kardiochirurgii Polskiego Towarzystwa  Kardiologicznego (PTK). W czwartek młodzi chirurdzy, pod okiem  specjalistów, na warsztatach uczyli się (na zwierzęcym sercu)  wszczepiania sztucznych zastawek serca, bioprotez, czy np. zabiegów w  obrębie zastawki mitralnej. Piątek to sesje wykładowe i sesje wideo z  omawianiem zabiegów.

Szef Kliniki Kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w  Białymstoku, kardiochirurg, prof. Tomasz Hirnle powiedział  dziennikarzom, że spotkanie służy wypracowywaniu metod współpracy  pomiędzy kardiochirurgami i kardiologami inwazyjnymi, "zbliżaniu  stanowisk" w kwestii leczenia chorych.

"Już w wielu wypadkach nie musimy robić wielkich cięć operacyjnych,  wystarczy mniejszy dostęp, mniejszy zakres jednej operacji, która jest  następnie uzupełniona procedurami kardiologii inwazyjnej. W ten sposób  uzyskujemy ten sam dobry efekt operacji, co przy wielkiej, dużej  operacji" - powiedział Hirnle i dał, że korzysta na tym pacjent i cały  system ochrony zdrowia.

Hirnle powiedział, że nie zmienia się znacząco liczba osób, które w  Polsce wymagają operacji kardiochirurgicznych ( ok. 25 tys. rocznie),  ale zaznaczył, że są one obarczone większym ryzykiem operacyjnym (nie  jest to równoznaczne ze wzrostem śmiertelności); chorzy bagatelizują  często swoje problemy z sercem, wady serca i odkładają leczenie na  później, a takie - jak to określił - "nieracjonalne" - działanie może  mieć dla nich groźne skutki.

"My leczymy tych samych chorych i musimy zawsze indywidualnie,  zgodnie z obecnym stanem wiedzy, wybrać taką metodę leczenia  inwazyjnego, jaka dla danego chorego będzie najlepsza, znając wszystkie  ograniczenia tych metod" - powiedział prezes Polskiego Towarzystwa  Kardiologicznego prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i  Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie-Aninie.

Witkowski mówił, że współpraca kardiochirurgów i kardiologów  inwazyjnych wynika także z tego, że mają "coraz trudniejszych chorych".  Wskazał, że społeczeństwo starzeje się, seniorów będzie dalej przybywać,  żyjemy coraz dłużej, a co za tym idzie, na leczenie będą trafiać osoby z  wieloma chorobami jednocześnie.

Prezes PTK podkreślił, że większą uwagę należy przywiązywać do  dalszego właściwego leczenia, rehabilitacji i opieki nad chorym, który  jest już po zabiegu na sercu. Zaznaczył, że taki pacjent - jeśli  wcześniej palił papierosy - musi przestać, musi też kontrolować poziom  cholesterolu, schudnąć, po to, by efekty leczenia się utrzymały. Dodał,  że z wyników prowadzonych badań populacyjnych wynika, że w Polsce z  przestrzeganiem tych zasad "nie jest najlepiej".

Witkowski ocenił, że tak jak "świetnie" jest zorganizowana w Polsce  opieka nad chorymi z ostrym zawałem serca, ograniczono śmiertelność  takich osób, to już potem, "te efekty są niweczone". "Dlaczego? Właśnie  dlatego, że nie mają zapewnionych wizyt lekarskich, rehabilitacji,  nadzoru, kontroli nad czynnikami ryzyka" - mówił. Wymienił m.in.  nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzycę, zbyt wysoki poziom  cholesterolu.

Dr hab. Michał Zembala, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i  Transplantologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, powiedział, że  zarówno kardiochirurgia jak i kardiologia inwazyjna, która staje się  coraz bardziej "zabiegowa", "współdziałają" ze sobą dla dobra pacjentów,  choć jednocześnie ze sobą konkurują. Zembala powiedział, że w wielu  ośrodkach udaje się w sposób wielodyscyplinarny diagnozować pacjentów i  ustalać terapię. "To jest realne, to jest rzeczywiste" - ocenił.

Zembala zaznaczył, że kardiologia inwazyjna bardzo się rozwija, a  "rynek kardiochirurgiczny się kurczy" za sprawą nowych technologii,  firm. "To wszystko co można sprzedać, jednocześnie bardzo mocno będzie  się rozwijać" - dodał.

| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku powołał Centrum Diagnostyki i Leczenia raka Płuca

12.06.2019, 15:25

Szybsza diagnostyka, szybsze leczenie i lepsza opieka nad pacjentem to główne cele Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca (Lung Cancer Unit), które powstało na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Władze uczelni mówią, że to pierwsze takie centrum w Polsce.


Białostockie Centrum Onkologii w programie wczesnego dostępu do leku z inhibitorem PARP

11.06.2019, 14:00

Większe szanse na skuteczne leczenie daje pacjentkom z rakiem jajnika lek z inhibitorem PARP, bo pomaga wydłużyć czas bez choroby po pierwszym jej rzucie – podkreślają lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii, którzy od czerwca wdrożyli takie leczenie.


Więcej mammografii w Podlaskiem wykonywanych jest w mammobusach niż stacjonarnie

8.06.2019, 18:24

W Podlaskiem wciąż więcej badań mammograficznych wykonywanych jest pacjentkom w terenie, w mammobusach, niż w stacjonarnych placówkach - wynika z danych NFZ.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok