Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet Medyczny w Białymstoku powołał Centrum Diagnostyki i Leczenia raka Płuca

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku powołał Centrum Diagnostyki i Leczenia raka Płuca

12.06.2019, 15:25, akt. 15:34

Szybsza diagnostyka, szybsze leczenie i lepsza opieka nad pacjentem to główne cele Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca (Lung Cancer Unit), które powstało na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Władze uczelni mówią, że to pierwsze takie centrum w Polsce.

Fotolia.com
Fotolia.com

Lung Cancer Unit to nie nowa placówka leczenia  chorych, ale jednostka naukowa

Prorektor tej uczelni ds. klinicznych prof. Janusz Dzięcioł wyjaśnił w środę (12.06) na  konferencji prasowej, że Lung Cancer Unit to nie nowa placówka leczenia  chorych, ale jednostka naukowa, która powstała w oparciu o Uniwersytet  Medyczny w Białymstoku i Uniwersytecki Szpital Kliniczny. W jednostce  tej wypracowano zespół procedur i formę współpracy między różnymi  specjalistami – także lekarzami z Białostockiego Centrum Onkologii – by  szybciej diagnozować i leczyć pacjentów z rakiem płuca.

To jest jednostka, której zadaniem jest wszechstronna opieka nad  pacjentem, którego spotkało pewne nieszczęście w postaci nowotworu płuc. Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych,  wymagający szczególnej troski ze strony lekarzy z uwagi na szybki rozwój  i ukryte objawy, które prowadzą do jego rozwoju

– mówił dziennikarzom  prof. Janusz Dzięcioł.

Prorektor podkreślił, że główną ideą Lung Cancer Unit było skrócenie  czasu od diagnostyki pacjenta z rakiem płuca do podjęcia leczenia, ale  też profilaktyki od momentu, gdy u pacjenta wystąpią pierwsze objawy  nowotworu i momentem, gdy uświadomi on sobie, że wymaga leczenia i  powinien iść do lekarza.

- Podstawą działania tej jednostki jest konsylium (lekarskie), które  już funkcjonuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. W jego skład  wchodzą specjaliści z różnych dziedzin – mówił prof. Dzięcioł. Dodał,  że dzięki temu lekarze mogą szybciej podejmować decyzje.

Prof. Dzięcioł wyjaśnił, że wypracowane procedury medyczne w leczeniu  raka płuca to efekt realizowanego na UMB w poprzednich latach naukowego  projektu naukowo-badawczy MOBIT, właśnie nad rakiem płuca.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Marek Karp  poinformował, że Lung Cancer Unit to zespół procedur medycznych wykonywanych w już istniejących jednostkach szpitala, także z udziałem patomorfologów. Część zadań związanych z radioterapią realizują  specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii (szpital podległy  samorządowi województwa podlaskiego).

Marek Karp dodał, że system polega na tym, że gdy w systemie ochrony  zdrowia pojawia się pacjent podejrzewany o raka płuca, wszczynane są  wypracowane procedury. Potrzebna jest do tego czujność lekarzy  rodzinnych. Gdy pacjent już jest, USK "nie traci" z nim kontaktu, chory  nie czeka też na leczenie czy diagnostykę, opieka jest skoordynowana.  Wskazał, że szpital już realizuje takie leczenie w przypadku chorych z  zawałami czy kobiet w ciąży i wyraził nadzieję, że Lung Cancer Unit to "początek czegoś, co będzie podstawą do stworzenia kolejnego programu",  który wesprze NFZ, by wypracowaną na UMB innowację w leczeniu można było  stosować w szerszej skali, także poza regionem.

Wielu pacjentów z rakiem płuca zbyt  późno zgłasza się na leczenie

Koordynator Lung Cancer Unit, kierownik II Kliniki Pulmonologii UMB  prof. Robert Mróz powiedział, że wielu pacjentów z rakiem płuca zbyt  późno zgłasza się na leczenie, przez co ich szanse są małe (ok. 20 proc.  pacjentów udaje się przeżyć). Podkreślał, że lekarzom zależy na tym, by  pacjenci mieli większą świadomość związaną z chorobą, o tym, jak ważna  jest szybka diagnostyka.

Prof. Mróz podkreślił też, że diagnostyka, a potem nadzór nad  pacjentem z rakiem płuca wymaga współpracy wielu specjalistów. Wymieniał  pulmunologów, terakochirurgów, patomorfologów, radiologów,  radioterapeutów. Mówił, że już udało się skrócić diagnostykę do kilku –  kilkunastu dni. Zaznaczył, że lekarze szybko wymieniają się  informacjami, chory nie musi wędrować od szpitala do szpitala, nie czeka  na radioterapię czy na chemioterapię.

Lekarze zwracają uwagę, że przybywa chorych na raka płuca, zwłaszcza  wśród ludzi młodych, coraz częściej chorują kobiety. W USK rocznie jest  notowanych ok. 850 pacjentów z rakiem płuca, najmłodszy chory to  17-latek. Lekarze zaobserwowali, że pacjenci zgłaszają się po pomoc  szybciej niż kiedyś, gdy choroba jest we wcześniejszej fazie, gdy u  pacjenta można jeszcze przeprowadzić operację, a to większą szansa na  przeżycie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku najwyżej z podlaskich uczelni publicznych w rankingu Perspektyw

12.06.2019, 08:17

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - to najwyżej oceniana uczelnia publiczna w województwie podlaskim. Tak wynika z rankingu miesięcznika edukacyjnego "Perspektywy".


95 seniorów ukończyło prozdrowotne zajęcia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

4.06.2019, 15:57

95 seniorów zakończyło we wtorek (04.06) uroczyście zajęcia o tematyce prozdrowotnej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. To absolwenci kolejnych edycji Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrii i Uniwersytetu Zdrowego Seniora.


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku od 50 lat kształci przyszłych stomatologów

1.06.2019, 11:14

Konferencja naukową Uniwersytet Medyczny w Białymstoku świętuje 50 lat nauczania stomatologii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiufot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna


fot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok