Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku wspominano ofiary zbrodni katyńskiej oraz osoby zesłane na Syberię
Pamięć buduje naszą tożsamość. M.in. takie słowa można było usłyszeć w sobotę (13.04) podczas uroczystości w Białymstoku. 13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i rocznica drugiej masowej deportacji na Sybir.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przedstawiciele władz i różnych środowisk spotkali się przed Pomnikiem Ofiar Mordu Katyńskiego i przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka.
Pierwsze informacje o masowych grobach polskich oficerów zgładzonych przez Sowietów zostały opublikowane 13 kwietnia 1943 roku. To dlatego właśnie ten dzień Sejm ogłosił w 2007 roku Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
13 kwietnia 1940 roku to również data drugiej masowej deportacji polskich obywateli w głąb ZSRR. Objęła ona urzędników państwowych, policjantów, nauczycieli, działaczy politycznych i przedstawicieli ziemiaństwa.
Las Turczyński tonący w ciemnościach, a w nim prawie tysiąc światełek w ruchu. To czołówki biegaczy - uczestników Biegu Pamięci Sybiru. Od kilku lat, w rocznicę lutowej wywózki, biegną przez ciemny las ku pamięci Sybiraków, nie tylko tych bliskich ze swoich rodzin.
Przedstawiciele władz i służb mundurowych w Białymstoku i Łomży wspominali tych, którzy w 2010 roku zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.
To wyraz pamięci o tych, których zesłano "na nieludzką ziemię". W piątek (16.02) w Sokółce w ramach comiesięcznych mszy świętych za Ojczyznę wierni uczcili też ofiary pierwszej deportacji na Syberię.