Radio Białystok | Wiadomości | 14. rocznica katastrofy smoleńskiej - obchody w Białymstoku i Łomży [zdjęcia]

14. rocznica katastrofy smoleńskiej - obchody w Białymstoku i Łomży [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik

10.04.2024, 07:35, akt. 14:10

Przedstawiciele władz i służb mundurowych w Białymstoku i Łomży wspominali tych, którzy w 2010 roku zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obchody w Białymstoku

Złożeniem kwiatów przedstawiciele lokalnych władz i różnych środowisk uczcili rocznicę katastrofy smoleńskiej. Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy kościele św. Rocha.

10 kwietnia 2024 r. mija 14 lat od katastrofy samolotu, w której zginęło 96 osób, a wśród nich prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.


Wspominamy wszystkich, ale w sposób szczególny tych, którzy byli związani z naszym regionem - mówił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


10 kwietnia 2010 r. zginęli m.in.: wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Miron Chodakowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i stewardesa Justyna Moniuszko.


Trudno uwierzyć, że minęło już 14 lat, ale mimo upływu czasu musimy pamiętać, bo znaliśmy wiele osób, które tak nagle wtedy odeszły - podkreślał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Starosta białostocki Jan Perkowski również mówił o tym, że pamięć to nasz obowiązek. - Musimy przypominać o ich życiu, o ich dokonaniach, ale też wielu z nas oczekuje, że dowiemy się w końcu, co się wydarzyło - zaznaczył.

Potrójne uroczystości w Łomży

84. rocznicę zbrodni katyńskiej, taką samą drugiej deportacji mieszkańców na Syberię i 14. katastrofy smoleńskiej obchodzono w środę (10.04) w Łomży. Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się w Dolinie Pamięci przy ul. Katyńskiej przed pomnikami kolejnych wywózek i w miejscu, gdzie wzniesiono obelisk upamiętniający katastrofę polskiego samolotu, w której zginęło 96 osób lecących na 70. wówczas rocznicę zbrodni w Katyniu.

W wojskowej oprawie - z apelem pamięci i salwą honorową - uczczono pamięć wszystkich Polaków, którzy wówczas narażali i poświęcali dla ojczyzny swoje życie.

O godz. 8:41 rozległy się w całym mieście syreny, a następnie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona została msza w intencji ofiar tych wydarzeń.

Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów przed tablicą umieszczoną w rejonie historycznego dworca kolejowego, skąd mieszkańcy ziemi łomżyńskiej wywożeni byli na Wschód w kolejnych deportacjach po wkroczeniu wojsk sowieckich.


| red: sk, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na UwB wspominano ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego

29.11.2023, 15:58

Przyjaciele, byli współpracownicy i młodzież wspominali w środę (29.11) ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Okazją była przypadająca kilka dni temu (26.11) 104 rocznica urodzin tego Honorowego Obywatela Białegostoku.


W Operze i Filharmonii Podlaskiej odsłonięto tablicę poświęconą Krzysztofowi Putrze

21.10.2022, 16:19

Tablicę pamiątkową poświęconą wicemarszałkowi Sejmu i Senatu Krzysztofowi Putrze odsłonięto w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.


Pogrzeb małżonki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Karoliny Kaczorowskiej

23.04.2022, 14:44

W Świątyni Opatrzności Bożej została odprawiona msza żałobna w intencji Karoliny Kaczorowskiej. Zmarła w ubiegłym roku w Londynie żona Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej na uchodźstwie spoczęła w Panteonie Wielkich Polaków obok męża, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok