Radio Białystok | Wiadomości | 20. Międzynarodowe Wiosenne Spotkania z Konopielką w Knyszynie

20. Międzynarodowe Wiosenne Spotkania z Konopielką w Knyszynie

14.04.2024, 12:28, akt. 12:50

Tradycję śpiewania wiosennych życzeń będą przybliżać w niedzielę (14.04) zespoły z Polski i Litwy, które wezmą udział w 20. Międzynarodowych Wiosennych Spotkań z Konopielką w Knyszynie. Wśród wykonawców są zespoły folklorystyczne, kompanie męskie, a także grupy dziecięce.

fot. Magdalena Pietruczak
fot. Magdalena Pietruczak

Spotkania mają służyć kultywowaniu dawnych tradycji kolędowania w okresie Świąt Wielkanocnych

Jeszcze w połowie XX w. tradycja kolędowania w Wielkanoc była żywa na terenach między Biebrzą i Narwią, w pasie przygranicznym polsko-litewsko-białoruskim, a także na Litwie i Białorusi. Konopielka to nazwa tradycyjnych pieśni wykonywanych przy okazji wiosennego kolędowania.


Wiosenne spotkania organizuje Knyszyński Ośrodek Kultury

Podobnie jak w poprzednich latach, także w tym roku przed południem wiosenne spotkania rozpocznie msza św. w knyszyńskim kościele, następnie na scenie ośrodka od południa odbywać się będą koncerty.


W tym roku będzie można usłyszeć blisko 20 zespołów z regionu, a także z Litwy

W poprzednich latach w przeglądzie brały też udział zespoły z Białorusi, jednak ze względu na sytuację międzynarodową, podobnie jak w ubiegłym roku, nie mogły przyjechać.

Dyrektorka Knyszyńskiego Ośrodka Kultury Małgorzata Kuć zwraca uwagę, że wśród tegorocznych zespołów, obok zespołów folklorystycznych i kompanii męskich, wystąpią też zespoły dziecięce z Litwy, a po raz pierwszy z gminy Knyszyn, co pokazuje, że tradycję śpiewania wiosennych życzeń udało się ożywić i przekazać kolejnym pokoleniom.


Tradycja kolędowania z konopielkami od lat wskrzeszana jest w regionie

Organizowane były warsztaty, spotkania, starano się odtworzyć zwyczaj, chodząc z życzeniami po wsiach. Niemal co roku udawało się zebrać kilku śpiewaków i jako Kompania z Kalinówki Kościelnej odwiedzać w święta domy w okolicy.

Małgorzata Kuć mówi, że knyszyński ośrodek będzie starał się, aby ta tradycja ożyła jeszcze bardziej, wtedy nie tylko przegląd będzie okazją, by posłuchać konopielek.


W zwyczaju kolędowania z konopielkami brali udział jedynie mężczyźni

Mężczyźni zebrani w tzw. kompanie wołoczebne chodzili w świąteczną noc z niedzieli na poniedziałek od domu do domu, wyśpiewując gospodarzom dobre życzenia. Pannom i kawalerom życzono zmiany stanu cywilnego, a gospodarzom urodzaju. Jednak życzeń nie śpiewano "nieczystym pannom", czyli niezamężnym pannom z dzieckiem.

Wołoczebnicy za swoje życzenia dostawali od gospodarzy zapłatę w postaci kiełbasy, jajek czy wódki. Jeśli odmówiono im poczęstunku, śpiewali złośliwe piosenki. Bano się takich przyśpiewek, bo wierzono, że wróżą nieszczęście i staropanieństwo córki gospodarzy.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


19. Wiosenne Spotkania z Konopielką w Knyszynie

16.04.2023, 09:28

Blisko 20 zespołów folklorystycznych i kompanii męskich z Polski i Litwy wyśpiewało wiosenne tradycyjne życzenia podczas 19. Międzynarodowych Wiosennych Spotkań z Konopielką w Knyszynie, które w niedzielę (16.04) odbyły się w miejscowym ośrodku kultury.


Konopielki - wielkanocne kolędowanie

17.04.2022, 09:59

Wielka Niedziela to początek wiosennego kolędowania, czyli Konopielek. To pieśni obrzędowe, które w naszym regionie dawniej w Wielkanoc śpiewali kawalerowie.


Śpiewanie konopielek w tym roku w gronie rodzinnym

4.04.2021, 14:48

Konopielki, czyli wiosenne życzenia śpiewane w Wielkanoc, w tym roku, ze względu na pandemię będzie można zaśpiewać jedynie w gronie rodzinnym. Zabraknie chodzenia kolędników po wsiach od domu do domu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok