Radio Białystok | Wiadomości | W weekend było blisko 670 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski

W weekend było blisko 670 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski

15.04.2024, 11:53, akt. 12:11

Od piątku (12.04) do niedzieli (14.04) odnotowano 669 prób nielegalnego przedostania się przez białorusko-polską granicę. Po raz kolejny doszło do incydentów, kilka razy polskie patrole zostały obrzucone przez migrantów kamieniami i gałęziami.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Prawie wszystkie próby nielegalnego przekroczenia granicy odnotowano w woj. podlaskim

Od początku kwietnia było to łącznie ok. 3,2 tys. prób. W marcu zanotowano ok. 3,4 tys. takich prób, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym.

Od początku roku to łącznie ponad 6,5 tys. prób. Migranci próbujący przedostać się do Polski pochodzili z blisko 30 państw.


Najnowsze próby przekroczenia granicy miały miejsce w okolicach Białowieży, Narewki, Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy

Kilkukrotnie doszło do agresywnych zachowań ze strony migrantów znajdujących się za techniczną zaporą. Podczas jednego z takich zdarzeń, funkcjonariuszka Straży Granicznej uderzona została kamieniem w bark - mówi rzecznik POSG mjr Katarzyna Zdanowicz


W okolicach Białowieży migranci próbowali sforsować graniczną rzekę Przewłoka

W ubiegłym tygodniu na odcinku, za którego odpowiada placówka graniczna w Białowieży, próbę siłowego przejścia granicy podjęła grupa migrantów licząca ponad dwieście osób. Cudzoziemcy byli agresywni, rzucali kamieniami i konarami drzew w kierunku patroli SG i wojska. Próbę udaremniono, a migranci wycofali się w głąb Białorusi.

Mjr Katarzyna Zdanowicz poinformowała również, że podczas weekendowych działań funkcjonariusze udzielili pomocy medycznej dziewięciu migrantom.


Na 186 km granicy z Białorusią stoi zapora o wysokości 5,5 m

Zapora jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Podpisana została umowa z firmą Sprint SA z Olsztyna. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Zainstalowane zostaną tam specjalne kontenery i czujniki, zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Inwestycja będzie kosztowała 85 mln zł.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

12.04.2024, 09:16

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


Grupa ponad 220 cudzoziemców szturmowała granicę z Białorusią [wideo]

10.04.2024, 15:11

Grupa licząca ponad 220 cudzoziemców próbowała w środę przed południem (10.04) siłowo przekroczyć polsko-białoruską granicę przez rzekę - poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz. Dodała, że migranci rzucali w polskie służby konarami drzew i kamieniami.


Straż Graniczna: ponad tysiąc prób nielegalnego przekroczenia granicy przez cztery ostatnie dni

8.04.2024, 20:45

Ponad tysiąc prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią odnotowała przez cztery ostatnie dni Straż Graniczna. Zatrzymano też osiem osób za pomocnictwo w tym procederze - podała w poniedziałek (8.04) SG.


Straż Graniczna: Wzrasta liczba prób nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią

5.04.2024, 08:51

Od kilku tygodni wzrasta liczba prób nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej przez cudzoziemców - poinformował PAP p.o. rzecznik prasowy Straży Granicznej mjr Andrzej Juźwiak. Dodał, że od początku roku odnotowano ponad 4,5 tys. takich przypadków.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok