Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna: cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy

Straż Graniczna: cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy

autor: Wojciech Szubzda

16.04.2024, 14:53, akt. 15:03

Obywatelka Etiopii urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy. Kobieta najprawdopodobniej wcześniej nielegalnie dostała się do Polski.

źródło: podlaski.strazgraniczna.pl
źródło: podlaski.strazgraniczna.pl

Kobiecie i jej dziecku pomogli funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze Wojska Polskiego w okolicach Białowieży - powiedziała Polskiemu Radiu Białystok rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz.


We wtorek (16.04) ok. 10:30 na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży funkcjonariusze ujawnili kobietę, która potrzebowała natychmiastowej pomocy medycznej. W trakcie rozmowy z cudzoziemką okazało się, że to obywatelka Etiopii, która kilkanaście godzin wcześniej urodziła córeczkę. Do kobiety funkcjonariusze wezwali wojskowy ambulans, który niezwłocznie przewiózł ją i jej nowonarodzone dziecko do szpitala w Hajnówce - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, życiu matki i jej dziecku nie zagraża niebezpieczeństwo. To nie pierwszy taki przypadek na polsko-białoruskim pograniczu. W 2021 roku Irakijka urodziła dziecko w lesie. Również w tym samym roku funkcjonariusze uratowali obywatelkę Kongo, przewożoną przez kurierów wraz z innymi trzynastoma cudzoziemcami w tragicznych warunkach. Funkcjonariusze szybko przewieźli kobietę do szpitala, gdzie szczęśliwie urodziła zdrową córeczkę.

Major Katarzyna Zdanowicz dodaje, że funkcjonariusze pomagali migrantom już wiele razy.


Tylko do kwietnia tego roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej udzielali pomocy osobom, które nielegalnie przekroczyły granicę polsko-białoruską podczas 74 zdarzeń. W ich trakcie pomocy medycznej udzielono w sumie 109 cudzoziemcom. Zespoły interwencyjne o charakterze poszukiwawczo-ratowniczym z Placówek SG w Płaskiej, Dubiczach Cerkiewnych, Białowieży, Narewce i Czeremsze działały już 13 razy w okolicach polsko-białoruskiej granicy. Pomocy udzielono 22 migrantom - wylicza mjr Zdanowicz.


Straż Graniczna notuje w kwietniu znaczny wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia tej granicy. Tylko w miniony weekend był ich blisko 670; a od początku roku - ponad 6,5 tys. prób.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna zatrzymała w weekend dziesięciu kolejnych tzw. kurierów

15.04.2024, 14:46

Straż Graniczna zatrzymała podczas weekendu dziesięciu tzw. kurierów nielegalnych migrantów przy granicy z Białorusią w Podlaskiem. Kierowcy i ich pomocnicy przewozili łącznie ponad dwadzieścia osób pochodzących m.in. z Afganistanu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok