Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna zatrzymała w weekend dziesięciu kolejnych tzw. kurierów

Straż Graniczna zatrzymała w weekend dziesięciu kolejnych tzw. kurierów

15.04.2024, 14:46, akt. 14:48

Straż Graniczna zatrzymała podczas weekendu dziesięciu tzw. kurierów nielegalnych migrantów przy granicy z Białorusią w Podlaskiem. Kierowcy i ich pomocnicy przewozili łącznie ponad dwadzieścia osób pochodzących m.in. z Afganistanu.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Zatrzymani kurierzy to przede wszystkim Gruzini i Ukraińcy - poinformowała w poniedziałek mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku. Za organizację i pomoc przy organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy grozi im do ośmiu lat więzienia.

Wobec cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce, będzie też równolegle wszczęte postępowanie administracyjne, kończące się decyzją zobowiązującą do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają oni również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.

Najwięcej, bo pięciu kurierów, zatrzymano w minioną niedzielę; wszystkie przypadki miały miejsce w powiecie hajnowskim. Jeden z kierowców, obywatel Ukrainy, samochodem osobowym na polskich tablicach rejestracyjnych przewoził trzech migrantów. Drugi (również Ukrainiec) pięciu cudzoziemców, którzy także dostali się do Polski wbrew obowiązującym przepisom. Zatrzymano też kolejnego obywatela Ukrainy, który jechał we wskazane miejsce na tzw. pinezkę, by odebrać cudzoziemców po nielegalnym przekroczeniu przez nich granicy z Białorusi do Polski.

Straż Graniczna notuje w kwietniu znaczny wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia tej granicy. Tylko w miniony weekend był ich blisko 670; od początku miesiąca to ok. 3,2 tys. a od początku roku - ponad 6,5 tys. prób. Na odcinku granicy RP, chronionym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej (granica z Białorusią i Litwą) zatrzymano w tym roku 87 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna: ponad tysiąc prób nielegalnego przekroczenia granicy przez cztery ostatnie dni

8.04.2024, 20:45

Ponad tysiąc prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią odnotowała przez cztery ostatnie dni Straż Graniczna. Zatrzymano też osiem osób za pomocnictwo w tym procederze - podała w poniedziałek (8.04) SG.


Rośnie liczba zatrzymanych tzw. "kurierów"

2.01.2024, 16:08

Straż Graniczna zatrzymuje coraz więcej tzw. "kurierów". W ubiegłym roku takich osób podejrzanych o pomoc lub organizację nielegalnej migracji przez granicę z Białorusią i Litwą było dokładnie 604.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok