Radio Białystok | Wiadomości | Finał ogólnopolskiego konkursu El-Robo-Mech - licealiści mogą wygrać indeksy Politechniki Białostockiej

Finał ogólnopolskiego konkursu El-Robo-Mech - licealiści mogą wygrać indeksy Politechniki Białostockiej

autor: Michał Krot

17.04.2024, 12:36, akt. 13:34

Samochodowa niania, roboty Robokop, czy Edison - to tylko niektóre z projektów zakwalifikowanych do finału konkursu El-Robo-Mech. Twórcami projektów są uczniowie szkół średnich z całej Polski. Do wygrania mają indeksy niektórych kierunków Politechniki Białostockiej.

fot. Michał Krot
fot. Michał Krot


0:00
0:00
Finał ogólnopolskiego konkursu El-Robo-Mech - licealiści mogą wygrać indeksy Politechniki Białostockiej - relacja Michała Krota | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Twórcy projektów innowacyjnych robotów - wystawionych w konkursie El-Robo-Mech - to uczniowie szkół średnich. Mogą wygrać indeksy Wydziału Mechanicznego i Elektrycznego Politechniki Białostockiej.


Samochodowa niania ma nie dopuścić do sytuacji, w której dziecko zostaje pozostawione na dłuższy czas w aucie. Projekt składa się z dwóch czujników wagowych. Jeden znajduje się w foteliku dziecka, a drugi pod siedzeniem kierowcy. Jeżeli przez np. 10 minut czujnik pod siedzeniem kierowcy wykaże, że nie ma kierowcy w aucie, a dziecko będzie w foteliku, wtedy program wysyła SMS-a na numer kierowcy. Jeżeli nie będzie reakcji, program wyśle SMS-a do drugiej osoby. Jeżeli wciąż nie doczeka się żadnej reakcji, włączy sygnał dźwiękowy, który ma pokazać przechodniom, że dziecko jest w aucie. Dzięki temu będą mogli zareagować i wybić szybę w aucie - mówi jeden z twórców projektu samochodowa niania Mateusz Skupień z Technikum nr 2 w Jarosławiu.


Do wygrania w konkursie jest około 20 indeksów uczelni. W ciągu najbliższych dni poznamy zwycięzców.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Potrafi się turlać, warować, ale nie umie merdać ogonem - na Politechnice Białostockiej można spotkać futurystycznego psa

19.11.2023, 07:28

Potrafi warować, turlać się, ale nie umie merdać ogonem, bo go nie ma. Na korytarzach Wydziału mechanicznego Politechniki Białostockiej można spotkać futurystycznego mechanicznego psa. To najnowszy zakup uczelni, który ma pomóc w nauczaniu mechaniki i programowania.


Uczniowie LO Politechniki Białostockiej wygrali Olimpiadę Innowacji Technicznych w Mechanice

29.05.2023, 13:32

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej wygrali Olimpiadę Innowacji Technicznych w Mechanice. Dzięki temu zdobyli tytuły Młodego Innowatora w konkursie organizowanym przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów i Wynalazczości.


ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok