Radio Białystok | Wiadomości | 5. edycja festiwalu tkackiego Podlaskie Sploty - w tym roku zostanie poświęcona kilimowi

5. edycja festiwalu tkackiego Podlaskie Sploty - w tym roku zostanie poświęcona kilimowi

8.05.2024, 19:16, akt. 19:45

Wystawy tradycyjnych tkanin - kilimów, a także prac inspirowanych tkaniną, warsztaty różnych technik tkackich, piknik i konkurs złożą się na tegoroczny projekt promujący tkactwo - Podlaskie Sploty. Główna część imprezy odbędzie się 8 i 9 czerwca w Białymstoku.

fot. Andrzej Bajguz
fot. Andrzej Bajguz

Projekt realizuje Podlaski Instytut Kultury, który od lat chroni i promuje zanikające tkactwo tradycyjne. Pracownicy ośrodka podkreślają, że jest ono unikatowe. Organizowane są warsztaty dla dorosłych, konkursy, działania dla dzieci i młodzieży zachęcające do poznania tradycji tkackich, powstał też szlak, który prowadzi przez miejscowości, gdzie mieszczą się pracownie tkaczek.


W tym roku Podlaskie Sploty odbędą się po raz piąty

Podlaskie Sploty to duma instytutu i jedna z perełek. Udało się sprawić, że tradycyjne tkactwo przetrwało i ono w naszym regionie jest wciąż żywe. Żeby rzemiosło przetrwało, musi mieć swoich następców, co udało się dzięki zaangażowaniu i wsparciu mistrzyń tkactwa. Udało się zainteresować tkactwem młodych ludzi, z roku na rok przybywa uczestników warsztatów - mówi zastępczyni dyrektora PIK Agnieszka Jabłońska.


5. edycja Podlaskich Splotów promuje tzw. kilim - barwną, wełnianą tkaninę 

Każda z edycji promuje jedną z tkanin. W tym roku to kilim - tkanina dekoracyjna, wyróżniająca się wzorem w barwne pasy, wykonywana wątkiem na osnowie wełnianej lub lnianej. Podczas objazdu po regionie w poszukiwaniu tkanin w bardzo wielu domach trafiono właśnie na kilimy, które były bardzo popularne, ale znalezienie dziś tkaczek robiących te tkaniny jest wyzwaniem. Dlatego wybrano tę tkaninę do pokazania i promocji.


Kilim nie jest trudną tkaniną, ale bardzo czasochłonną, wprawna tkaczka tka kilim około miesiąca. To jedna z najstarszych technik, znana już w starożytności. W Polsce swój rozkwit miała w dwudziestoleciu międzywojennym. Kilimy zaczęły tkać kobiety na wsiach, które chciały mieć coś wyjątkowego. Kolejne lata, które przyniosły dostęp do różnych barwników, sprawiły, że tkaniny były coraz bardziej barwne - mówi tkaczka Marta Bajko.


Marta Bajko dodaje, że wśród kilimów można też wyróżnić styl podlaski. Wyróżnia go rytmiczność wzorów, pasów przetykanych geometrycznymi formami, które się powtarzają. Wzory na pasach mogą być jednakowe, mogą też mieć wyróżniający się deseń w centrum tkaniny. Umieszczano na nich m.in. wzory kwiatowe - tulipany czy liście.

Główną imprezą jest dwudniowy festiwal tkactwa, który odbędzie się 8-9 czerwca w Białymstoku


Pierwszego dnia festiwalu zostanie otwarta wystawa kilimów

Pierwszego dnia zostanie otwarta wystawa tradycyjnych tkanin - kilimów - ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, który ma jedną z największych kolekcji tradycyjnych tkanin w kraju. Natomiast na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, która jest tegorocznym partnerem, będzie można zobaczyć projekty architektów i studentów tego wydziału inspirowane tkaninami ludowymi. Są one wykorzystane w projektach wnętrz, ale też formach sztuki użytecznej i dekoracyjnej. Odbędzie się też pokaz mody inspirowany tradycyjnym tkactwem.


Drugiego dnia odbędzie się piknik tkacki

W kolejny dzień, tradycyjnie na dziedzińcu Pałacu Branickich, będzie można wziąć udział w pikniku tkackim. Będzie można poznać różne techniki tkackie, jak tkaninę dwuosnowową, wybieraną, kilim, sejpak czy radziuszki i krajki, spróbować swoich sił przy krosnach, a także porozmawiać z tkaczkami.


Będzie można wziąć udział w warsztatach tkackich 

W ramach projektu organizowane są też co roku warsztaty tkackie. Będzie można poznać pięć różnych technik. Ogłoszono też konkurs na radziuszkę - to tkanina, która była promowana podczas ubiegłorocznego festiwalu. Opracowano publikację zawierającą wzory i techniki tej tkaniny.

Podlaskie Sploty zostały dofinansowane z Ministerstwa Kultury.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tkaczki poznawały tajniki rzemiosła podczas warsztatów w Niemczynie

2.07.2023, 16:28

Ma to ocalić dawne motywy i dawne techniki. W Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie zakończył się sześciodniowy warsztat tkacki.


"Podlaskie sploty" - wielki festiwal tkactwa w Białymstoku [zdjęcia]

11.06.2023, 10:07

To wystawy młodych twórców, piknik z pokazami tradycyjnych technik tkackich, a także warsztaty. W Białymstoku trwa czwarta edycja festiwalu "Podlaskie sploty" organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury.


Rozpoczyna się kolejna odsłona "Podlaskich splotów" promujących tradycyjne tkactwo

10.05.2023, 13:45

Piknik z pokazami tradycyjnych technik tkackich, wystawy młodych twórców i tradycyjnych tkanin - sejpaków, a także warsztaty różnych technik tkackich złożą się na kolejną odsłonę przedsięwzięcia promującego tradycyjne tkactwo "Podlaskie sploty". Główne wydarzenia odbędą się w czerwcu.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok