Radio Białystok | Wiadomości | Odsłonięto odnowiony nagrobek na mogile gen. bryg. Nikodema Sulika

Odsłonięto odnowiony nagrobek na mogile gen. bryg. Nikodema Sulika

10.05.2024, 17:13, akt. 17:23

W Kamiennej Starej odsłonięto w piątek odrestaurowany staraniem IPN nagrobek na mogile generała brygady Nikodema Sulika, dowódcy 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Prochy generała i jego żony sprowadzono do Kamiennej Starej - jego rodzinnej wsi - w 1993 r.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Odsłonięto odrestaurowany nagrobek na mogile gen. bryg. Nikodema Sulika - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nagrobek generała znajduje się przy zabytkowym kościele św. Anny w Kamiennej Starej. Kościół jest najstarszą drewnianą świątynią w Podlaskiem, pochodzi z XVII w.

Nagrobek na mogile generała odnowiono, wpisano do ewidencji IPN grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, oznakowano tabliczką "Grób weterana". Odsłonięto też tablicę informacyjną z biografią generała Sulika.

Dywizja, której dowodził gen. Sulik walczyła pod Monte Cassino. Wchodziła w skład 2. Korpusu Polskiego. Uroczystość w Kamiennej Starej zorganizowano z okazji 80. rocznicy walk pod Monte Cassino.


Dziś w 80. rocznicę walki o Monte Cassino możemy oddać cześć bohaterowi i jego żołnierzom. Mając moralny obowiązek kultywowania tradycji i pamięci o wszystkich tych, którzy zostali zamordowani za to, że byli Polakami, organizujemy uroczystość upamiętniającą walkę Polaków o Monte Cassino. W ten sposób spłacamy dług zaciągnięty wobec tych, którzy nie doczekali wolności, a pozostali wierni Bogu i ojczyźnie - podkreślono podczas uroczystości.


Nagrobek generała odnowiono staraniem Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku. Dyrektor IPN w Białymstoku dr Marek Jedynak powiedział, że uroczystość w Kamiennej Starej to przypomnienie "odwagi, męstwa i poświęcenia" wszystkich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Przypomniał, że bitwa pod Monte Cassino była jedną z najcięższych w czasie II wojny światowej

Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz powiedział, że generał Sulik to wielki człowiek i patriota, który oddał życie za wolną ojczyznę.


Ta wolność musi być pielęgnowana. O tej wolności musimy cały czas przypominać i pielęgnować tak, aby ona nigdy nie była nam odebrana - powiedział Gajlewicz.


Dodał, że w regionie pamięć o generale Suliku jest zakorzeniona - imię generała nosi LO w Dąbrowie Białostockiej, jest ulica jego imienia, pomnik przy tej ulicy, mural, rondo.

W uroczystości wzięła udział rodzina generała Sulika. Wśród jego bliskich był 13-letni pra-, pra-, prawnuk - Nikodem, który mieszka w Kamiennej Starej.


Wiem, że mówili na niego "Tata Ryś". Jestem zaszczycony tym, że miałem takiego pradziadka - powiedział wyraźnie stremowany bliski generała Sulika, uczeń szkoły w Dąbrowie Białostockiej, harcerz Nikodem.


Imię generała Nikodema Sulika nosi 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy. Dowódca tego pułku i jednocześnie dowódca Garnizonu Białystok płk Paweł Lechowski powiedział, że to zaszczyt i honor, że ten pułk nosi imię generała Sulika, bo patron ten budzi szacunek za swoje męstwo, wiarę, ale i skromność.

Na odrestaurowanym nagrobku przypomniano, że gen. Sulik urodził się 15 sierpnia 1893 r. w Kamiennej Starej, zmarł 14 stycznia 1954. r. w Londynie.

"Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920, we wrześniu 1939 w walkach na wschodzie dowodził pułkiem Korpusu ochrony Pogranicza +Sarny+, komendant okręgu wileńskiego Związku Walki Zbrojnej 1939-1941. Więzień Łubianki, Lefortowa i Butyrek, dowódca 5. Kresowej Dywizji Piechoty pod Monte Cassino i w trakcie całej kampanii włoskiej, przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego na Obczyźnie" - głosi napis na nagrobku.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowy mural w Białymstoku - przedstawia generała brygady Nikodema Sulika

15.08.2023, 20:08

Data odsłonięcia muralu i miejsce gdzie się znajduje nie są przypadkowe. We wtorek (15.08) przypada 130. rocznica urodzin generała brygady Nikodema Sulika - patrona 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Dlatego malowidło odsłonięto dziś w pobliżu jednostki przy ul. Kawaleryjskiej.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok