Radio Białystok | Wiadomości | Kończy się proces dotyczący wypadku auta z migrantami, w którym zginęły dwie osoby

Kończy się proces dotyczący wypadku auta z migrantami, w którym zginęły dwie osoby

autor: Marta Nazarko

21.05.2024, 20:07, akt. 20:25

35-letni obywatel Uzbekistanu zapewnia, że nie wiedział, iż przewozi nielegalnych migrantów. Kończy się proces dotyczący wypadku auta z cudzoziemcami, w którym zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Kończy się proces dotyczący wypadku auta z migrantami, w którym zginęły dwie osoby - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Oskarżony dopiero we wtorek (21.05) złożył przed białostockim sądem wyjaśnienia, bo wcześniej nie udało się znaleźć tłumacza z języka uzbeckiego, a 35-latek twierdzi, że posługuje się wyłącznie takim.

Chodzi o zdarzenie, do którego doszło w maju ubiegłego roku w miejscowości Soce niedaleko Zabłudowa. W czasie pościgu - samochód w którym było 10 migranów, zjechał z drogi i dachował.

Pochodzący z Uzbekistanu kierowca został oskarżony o nieumyślne doprowadzenie do katastrofy w ruchu lądowym oraz o pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy grupy dziesięciu Afgańczyków.

Według śledczych, uciekając przed pościgiem funkcjonariuszy Służby Granicznej, kierowca nie zachował szczególnej ostrożności, nie dostosował prędkości do warunków na drodze, przewoził zbyt wiele osób i na zakręcie stracił panowanie nad autem, zjechał na lewą stronę drogi wpadając do przydrożnego rowu, uderzając w jego skarpę, po czym toyota dachowała. Samochód koziołkował przez ponad 40 metrów i zatrzymał się na dachu.

35-letni kierowca toyoty przyznał się do spowodowania wypadku, ale nie do udziału w przerzucie ludzi przez granicę. Mówił, że miał przewieźć grupę osób jako kierowca wypożyczonego auta, bo potrzebował pieniędzy. Za transport - z wyznaczonego miejsca przy granicy do Warszawy - miał dostać 1 tys. dolarów.

Jak wyjaśniał, ofertę znalazł na grupie uzbeckiej na komunikatorze internetowym. Twierdzi, że nie wiedział, iż to nielegalni migranci, choć lokalizację ich odbioru miał tuż przy granicy z Białorusią, do tego grupa wybiegła z lasu, nie miała bagaży i mówiła w języku, którego nie rozumiał. Oskarżony twierdzi też, że nie wiedział ile dokładnie było tych osób, wszystkie siedziały za nim - na tylnych fotelach i w bagażniku, cudzoziemcy nie rozmawiali z nim

W procesie tym oskarżonych jest jeszcze dwóch innych Uzbeków. Jeden jechał innym samochodem i udało mu się przewieźć 5 cudzoziemców do granicy z Niemcami. Drugi oskarżony jest o pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna: coraz większa liczba niebezpiecznych incydentów na polsko-białoruskiej granicy

14.05.2024, 19:43

Straż Graniczna informuje o coraz większej liczbie niebezpiecznych incydentów na polsko-białoruskiej granicy. Agresywni migranci obrzucają kamieniami i konarami żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej, niszczą też słupy graniczne.


Policja zatrzymała w Podlaskiem kolejnych kierowców przewożących migrantów

8.05.2024, 13:14

Obywatela Kazachstanu i Ukrainy, przewożących łącznie dziewięciu cudzoziemców, obywateli Somalii i Syrii, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską, zatrzymano w powiecie hajnowskim - podała w środę (8.05) policja.


Proces ws. wypadku auta z migrantami - komendant Straży Granicznej próbował obywatelskiego ujęcia kuriera

13.04.2024, 07:15

Były komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zeznał w piątek (12.04) przed sądem w Białymstoku, że próbował dokonać obywatelskiego ujęcia tzw. kuriera, który wiózł dużą grupę nielegalnych migrantów. Proces dotyczy wypadku tego auta, w którym zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok