Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna: coraz większa liczba niebezpiecznych incydentów na polsko-białoruskiej granicy

Straż Graniczna: coraz większa liczba niebezpiecznych incydentów na polsko-białoruskiej granicy

autor: Wojciech Szubzda

14.05.2024, 19:43, akt. 19:52

Straż Graniczna informuje o coraz większej liczbie niebezpiecznych incydentów na polsko-białoruskiej granicy. Agresywni migranci obrzucają kamieniami i konarami żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej, niszczą też słupy graniczne.

Cudzoziemiec atakujący polski patrol, fot. Podlaski Oddział Straży Granicznej
Cudzoziemiec atakujący polski patrol, fot. Podlaski Oddział Straży Granicznej

Do ataku na polskie służby doszło m.in. w okolicach Czeremchy - powiedziała Polskiemu Radiu Białystok rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz.

- Kilkuosobowa grupa migrantów kamieniami i płonącymi konarami drzew zaatakowała polskie patrole strzegące granicy. Cudzoziemcy między innymi usiłowali podpalić posterunek polskich służb ochraniających granicę. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał. Do podpalenia posterunku i nielegalnego przekroczenia granicy polskie patrole nie dopuściły - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Mjr Katarzyna Zdanowicz dodaje, że z kolei z okolicach Białowieży zamaskowani migranci próbowali uszkodzić znak graniczny.

- Zamaskowane osoby znajdujące się po białoruskiej stronie kijami usiłowały uszkodzić polski znak graniczny. Na znaku granicznym umieszczone są symbole narodowe, takie jak barwy narodowe i godło. Mężczyźni zachowywali się bardzo agresywnie. Rzucali kamieniami i konarami drzew w kierunku polskiego patrolu. Po interwencji polskich służb cudzoziemcy oddalili się w głąb Białorusi - mówi mjr Zdanowicz.

Tymczasem premier Donald Tusk stwierdził we wtorek (14.06) na konferencji po posiedzeniu rządu, że zapora na granicy z Białorusią nie spełnia oczekiwań i musi być wzmocniona. Dodał, że każdej doby dochodzi do kilkuset prób pokonania tej granicy.


To nie są uchodźcy, to coraz rzadziej są migranci, rodziny biedne szukające pomocy. W 80 przypadkach na 100 mamy do czynienia ze zorganizowanymi grupami młodych mężczyzn - 18-30 lat, takie kategorie wiekowe - bardzo agresywnych - oświadczył premier Tusk.


O konieczności wzmocnienia zabezpieczeń na granicy Donald Tusk mówił również kilka dni temu w obozowisku wojskowym w Karakulach pod Białymstokiem.| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: Na granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia z postępującą wojną hybrydową [zdjęcia, wideo]

11.05.2024, 07:16

Granica polsko-białoruska to miejsce wyjątkowe ze względu na presję nielegalnej imigracji; tak naprawdę mamy do czynienia z postępującą wojną hybrydową - oświadczył w sobotę (11.05) na Podlasiu premier Donald Tusk. Podziękował żołnierzom i funkcjonariuszom chroniącym polskiej granicy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok