Radio Białystok | Wiadomości | Jest decyzja o tymczasowym areszcie dla burmistrz Sokółki Ewy K.

Jest decyzja o tymczasowym areszcie dla burmistrz Sokółki Ewy K.

autor: Marcin Gliński, Ryszard Minko

22.05.2024, 13:51, akt. 23.05.2024, 07:18

Burmistrz Sokółki Ewa K. została aresztowana w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji. To decyzja Sądu Rejonowego w Białymstoku, który na wniosek prokuratury orzekał o środkach zapobiegawczych w trwającym śledztwie.

Burmistrz Sokółki Ewa K., źródło: PRB
Burmistrz Sokółki Ewa K., źródło: PRB


0:00
0:00
Jest decyzja o tymczasowym areszcie dla burmistrz Sokółki Ewy K. - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ewa K. w praktyce nie będzie mogła sprawować funkcji burmistrza

Środek zapobiegawczy, jaki wobec burmistrz Sokółki zastosował Sąd Rejonowy w Białymstoku jest dwojaki: w pierwszej kolejności sąd zdecydował, że Ewa K. przez najbliższe trzy miesiące przebywać będzie w areszcie tymczasowym. Może jednak uniknąć takiego ograniczenia wolności wpłacając 70 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, ale jednocześnie nie będzie mogła opuszczać kraju ani pełnić obowiązków służbowych. To oznacza, że w obu przypadkach Ewa K. w praktyce nie będzie mogła sprawować funkcji burmistrza.

Tymczasowo obowiązki burmistrz Sokółki będzie pełnił pierwszy zastępca Ewy K. Adam Kowalczuk. Jak informował nas wcześniej drugi zastępca Adam Juchnik, urząd pracuje normalnie.


Śledztwo dotyczy przestępstw o charakterze korupcyjnym

Decyzja o aresztowaniu Ewy K. ma związek ze śledztwem dotyczącym przestępstw o charakterze korupcyjnym. Prokuratura postawiła w nim zarzuty 16 osobom, a wobec siedmiu z nich - w tym burmistrz Sokółki - skierowano wnioski o tymczasowy areszt - poinformowała w środę (22.05) prokurator Beata Galas z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Śledztwo prowadzi Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Jak informowała wcześniej prokuratura, dotyczy ono "udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne oraz zajmującym stanowiska kierownicze w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą i przyjmowania takich korzyści przez te osoby od osób zarządzających ustalonym podmiotem gospodarczym". 

Jak nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Radio Białystok, sprawa może mieć związek z lokalną kopalnią kruszywa.

O zatrzymaniu przez CBA na potrzeby tego śledztwa 16 osób informował w poniedziałek (20.05) rzecznik koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.

Beata Galas powiedziała, że prokuratura nie informuje o treści zarzutów postawionych zatrzymanym. Powiedziała tylko, że chodzi zarówno o wręczanie, jak i przyjmowanie korzyści majątkowych.


Zarzuty usłyszał m.in. prezes giełdowej spółki Trakcja Arkadiusz A.

Z wcześniejszego komunikatu prokuratury wynika, że zarzuty usłyszał m.in. prezes giełdowej spółki Trakcja Arkadiusz A. Zastosowano wobec niego m.in. poręczenie majątkowe w kwocie 80 tys. zł. W poniedziałek Trakcja SA informowała o zatrzymaniu jej prezesa; we wtorek w komunikatach podała, że nie został aresztowany, a następnie podała, że rada nadzorcza zawiesiła go w pełnieniu funkcji prezesa z powodu "tymczasowego braku możliwości sprawowania przez niego czynności".

Postępowanie w sprawie zostało wszczęte w 2022 roku. Nie wiadomo, czy już wcześniej były w tej sprawie zatrzymania i stawiane zarzuty innym osobom.

źródło: PAP | red: bs, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Burmistrz Sokółki jest wśród kilkunastu osób zatrzymanych przez CBA

21.05.2024, 06:06

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 16 osób, wśród których jest burmistrz Sokółki - Ewa Kulikowska. We wtorek (21.05) udało się nam potwierdzić nieoficjalne informacje w tej sprawie.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok