Radio Białystok | Wiadomości | Ewa K. nadal w areszcie. Czy pozostanie na stanowisku burmistrza Sokółki?

Ewa K. nadal w areszcie. Czy pozostanie na stanowisku burmistrza Sokółki?

autor: Ryszard Minko

24.05.2024, 10:58, akt. 11:21

Podejrzana w sprawie korupcyjnej burmistrz Sokółki nadal przebywa w areszcie. Zgodnie z prawem jej obowiązki powinien przejąć pierwszy zastępca. Na razie jednak żadne oficjalne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Burmistrz Sokółki Ewa K., źródło: PRB
Burmistrz Sokółki Ewa K., źródło: PRB

Jak wynika z analizy prawnej biura wojewody podlaskiego, aresztowanie i zawieszenie w pełnieniu czynności służbowych burmistrza traktowane jest jako tzw. przemijająca przeszkoda do sprawowania funkcji. To oznacza, że na czas zatrzymania obowiązki burmistrz Sokółki powinien przejąć jej pierwszy zastępca, o czym oficjalnie musi poinformować wojewodę przewodniczący rady miejskiej.

Co ważne, zatrzymanie i aresztowanie burmistrza nie oznacza wygaśnięcia jego mandatu, bo to następuje dopiero po prawomocnym wyroku za przestępstwo umyślne. Natomiast w sytuacji niewykonywania pracy z powodu postanowienia prokuratury i sądowego orzeczenia burmistrzowi nie przysługuje wynagrodzenie za czas zatrzymania.

Przypomnijmy, że na ostatniej sesji rady miejskiej, tuż po zatrzymaniu Ewy K., radni zdecydowali o podniesieniu jej pensji do maksymalnego dopuszczalnego poziomu.

Burmistrz Sokółki jest w gronie kilkunastu osób zatrzymanych w sprawie związanej z korupcją. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o tymczasowym areszcie wobec podejrzanej, który może być zmieniony po wpłacie kaucji. Orzeczenie nie jest prawomocne i najprawdopodobniej zostanie zaskarżone. Między innymi Prokuratura Krajowa nie zgadza się, by podejrzana mogła opuścić areszt po wpłaceniu poręczenia majątkowego.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest decyzja o tymczasowym areszcie dla burmistrz Sokółki Ewy K.

22.05.2024, 13:51

Burmistrz Sokółki Ewa K. została aresztowana w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji. To decyzja Sądu Rejonowego w Białymstoku, który na wniosek prokuratury orzekał o środkach zapobiegawczych w trwającym śledztwie.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok