Radio Białystok | Wiadomości | Ofiary hitlerowskiego terroru upamiętniono w Tykocinie w 80. rocznicę masowej wywózki do obozów zagłady

Ofiary hitlerowskiego terroru upamiętniono w Tykocinie w 80. rocznicę masowej wywózki do obozów zagłady

autor: Adam Klimiuk

27.05.2024, 20:07, akt. 20:14

To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Tykocina. Mija 80 lat od masowej wywózki kilkuset mieszkańców miasteczka do obozów koncentracyjnych. 157 z tych osób zginęło.

fot. Adam Klimiuk
fot. Adam Klimiuk


0:00
0:00
Ofiary hitlerowskiego terroru upamiętniono w Tykocinie w 80. rocznicę masowej wywózki do obozów zagłady - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Podczas uroczystości rocznicowych odsłonięto memoriał na cmentarzu w Tykocinie, a na Placu Czarnieckiego zwrócono czterem rodzinom przedmioty odebrane ich bliskim przez Niemców w obozach zagłady. M.in. łańcuszek z medalikiem odebrała Irena Kozakiewicz.

Na tykocińskim Placu Czarnieckiego można oglądać plenerową wystawę przypominającą więźniów niemieckich obozów zagłady także tych z Tykocina.

Masowa wywózka był to odwet za akcję Armii Krajowej w której zginął niemiecki oficer posterunku żandarmerii w Tykocinie - Filip Schweiger. Zamach nie był wymierzony jednak w niego, lecz w Ericha Kocha - nadprezydenta Prus Wschodnich.

27 maja 1944 r. o godzinie 4 rano żandarmi niemieccy wypędzili z domów całe rodziny i skierowali na plac Czarnieckiego pod pretekstem sprawdzenia dokumentów. Wkrótce 400 osób załadowano na samochody ciężarowe i wywieziono do Białegostoku a stamtąd pociągami do niemieckich obozów zagłady: Ravensbrück i Gross-Rosen.

Pierwsi więźniowie wrócili do Tykocina w rocznicę wywózki - 27 maja 1945 r., a kolejni przybywali w lecie i na jesieni po przebytej rekonwalescencji w obozach przejściowych. Pod koniec 1945 r. ze Szwecji przyjechało 71 kobiet uratowanych przez Szwedzki Czerwony Krzyż.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Masowa wywózka do obozu koncentracyjnego.

24.05.2016, 18:10

W maju 1944 roku Niemcy aresztowali w byłym powiecie wysokomazowieckim 1500 osób. Większość tych ludzi wywieziono do obozów koncentracyjnych.


Masowa wywózka do obozów.

27.05.2014, 07:42

70 lat temu Niemcy aresztowali w byłym powiecie wysokomazowieckim 1500 osób. Rankiem wypędzili z domów dorosłych mieszkańców Tykocina, Łap, Sokół, Jeżewa, Wysokiego Mazowieckiego. Po dwóch dniach większość tych ludzi wywieziono do obozów koncentracyjnych. Pretekstem do masowych łapanek i aresztowań była akcja zbrojna Armii Krajowej, w wyniku której zginął niemiecki dowódca żandarmerii z Tykocina. Tragedia dotknęła zarówno tych, którzy trafili do obozów, a wielu nie wróciło, jaki dzieci pozostawionych bez rodziców. Gościem programu jest prof. Wojciech Śleszyński z Uniwersytetu w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok