Radio Białystok | Wiadomości | Drugi dzień Świąt Wielkanocy w Kościele katolickim i Cerkwi prawosławnej
Poniedziałek Wielkanocny (21.04) - drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wierni chcąc przedłużyć świętowanie, również przychodzą do kościoła. W tradycji cerkiewnej nie ma lanego poniedziałku, zaś radość paschalna wyrażana jest podczas nabożeństw przez cały tydzień.
W Kościele obchody Świąt Zmartwychwstania Pańskiego trwają kilka dni - dziś (21.04) Poniedziałek w oktawie wielkanocnej.
To dlatego, że zmartwychwstanie Chrystusa jest jedną z najważniejszych prawd wiary, każdy dzień tej oktawy ma rangę uroczystości - wyjaśnia ks. Tomasz Mnich z białostockiej katedry.
Choć nie ma takiego obowiązku, wierni przychodzą do kościoła na msze, chcąc przedłużyć świętowanie i radość wynikającą ze zwycięstwa Jezusa nad śmiercią.
W związku z tym, że zmartwychwstanie Chrystusa jest jedną z najważniejszych prawd wiary, świąteczne obchody trwają przez całą oktawę czyli 8 dni. Każdy dzień oktawy ma rangę uroczystości.
W kolejnych dniach wierni słuchają fragmentów Ewangelii, w których zmartwychwstały Chrystus ukazuje się swoim uczniom.
Podczas oktawy wielkanocnej w kościołach odprawia się także nowennę do Miłosierdzia Bożego, która jest przygotowaniem do kolejnego wielkiego święta - pierwszej po Wielkanocy niedzieli, zwanej Niedzielą Miłosierdzia.
W Cerkwi prawosławnej
W tradycji cerkiewnej nie ma lanego poniedziałku, zaś radość paschalna wyrażana jest podczas nabożeństw przez cały tydzień.
W cerkwiach jest odprawiana liturgia św. Jana Złotoustego. Po niej wierni spotykają się w rodzinnym gronie.
W naszym regionie zachował się jeszcze zwyczaj tzw. wołoczebnego, czyli obdarowywania dzieci przez rodziców chrzestnych.
Prawosławni praktykują również w czasie świąt dzwonienie na cerkiewnych dzwonach.
Okres paschalny w Cerkwi trawa przez 40 dni, do święta Wniebowstąpienia Pańskiego.