Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Lato się kończy. Bociany szykują się do odlotu
Bociany w województwie podlaskim rozpoczęły tegoroczną migrację wcześniej niż zwykle. Według ornitologa Adama Zbyryta, ptaki już w pierwszych dniach sierpnia zaczęły zbierać się na tzw. sejmiki, czyli poranne zgromadzenia na łąkach i polach, które poprzedzają odlot do Afryki.
Powodem przyspieszonej migracji jest przede wszystkim susza i ograniczony dostęp do pożywienia, co sprawia, że bociany szybciej niż zwykle „czują” nadchodzącą jesień.
W tym roku do lotu przygotowują się około dwa tygodnie wcześniej niż zwykle. Dotąd sejmiki obserwowaliśmy blisko 20 sierpnia - tłumaczy Adam Zbyryt.
Bociany mają do pokonania trasę liczącą ponad 10 tysięcy kilometrów. Wędrówka prowadzi przez Bliski Wschód, Turcję, Bałkany i dalej do Afryki, gdzie spędzają zimę.
W Podlaskiem żyje około 7 tysięcy par bocianów, co czyni region jednym z najważniejszych obszarów lęgowych tego gatunku w Polsce.
| red: at
Dwa małe bociany to powód do radości, ale też satysfakcji dla mieszkańców Protas i Łubnik. Nie byłoby ich gdyby, nie interwencja, po demontażu gniazda na wniosek jednego z sąsiadów.
Porzucona mała łosza, sarna okaleczona kosiarką, sowy uszatki i myszołowy z uszkodzonymi skrzydłami, bociany porażone prądem, chore jeże - to pacjenci niezwykłej lecznicy położonej w urokliwym zakątku Podlasia. W sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego koło Grzęd mieści się Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.
Bociany przyleciały już do naszego województwa. Na razie sprawdzają stan swoich gniazd i czekają na partnerki. Ale każdego dnia widzimy ich już coraz więcej. Przyleciały już też do Kalinowa i Drozdowa koło Łomży.