Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Bezpieczna podróż do szkoły: policjanci rozpoczęli kontrole tzw. gimbusów
Policjanci w całym regionie rozpoczęli masowe kontrole szkolnych autobusów. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. stan techniczny samochodów, ale też uprawnienia kierowców i ich stan trzeźwości.
Chcemy mieć pewność, że dzieci będą przewożone w bezpiecznych warunkach - mówi rzecznik podlaskich policjantów mł. insp. Tomasz Krupa.
Policjanci skupią się m.in. na sprawdzeniu systemów odpowiedzialnych za bezpieczną podróż, a więc na przykład układzie hamulcowym. Sprawdzą też stan opon. Każda kontrol będzie wiązała się też ze sprawdzeniem stanu trzeźwości kierowcy - wyjaśnia Tomasz Krupa.
Kontrole najczęściej będą odbywały się w okolicach szkół, ale nie tylko. Dodatkowo policjanci zachęcają rodziców, aby informowali ich jak najszybciej o zauważonych nieprawidłowościach.
Jeśli rodzic odprowadzający dziecko na autous zauważy jakiekolwiek problemy powinien natychmiast dzwonić pod numer alarmowy 112. Policjnaci natychmiast pojadą w to miejsce i sprawdzą wszystkie wątpliwości. W takiej sytuacji najważniejszy jest czas i dobro dzieci - podkreśla mł. insp. Tomasz Krupa.
Policjanci zapowiadają, że kontrole tzw. gimbusów będą trwały przez cały rok szkolny.
| red: bs
W czwartek (26.06) od wczesnych godzin porannych w Białymstoku trwają zmasowane policyjne kontrole autobusów, busów i buspasów.
Policja wyznaczyła już miejsca gdzie takie kontrole będą się odbywać zarówno w Augustowie, Sejnach i Suwałkach.
Miejskie place zabaw muszą być bezpieczne, a wszystkie urządzenia sprawne - czy tak jest w rzeczywistości sprawdzają właśnie w Białymstoku Strażnicy Miejscy i pracownicy Zarządu Mienia Komunalnego. Skontrolowanych będzie ponad 30 placów zabaw rozmieszczonych na wszystkich białostockich osiedlach.