Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: blisko 30 tys. zł rachunku dla białoruskiej rodziny za poród w Polsce

Białystok: blisko 30 tys. zł rachunku dla białoruskiej rodziny za poród w Polsce

22.01.2012, 14:29, akt. 14:29

28 tysięcy złotych - tyle kosztowała opieka nad Michaiłem i jego mamą w białostockim szpitalu. Syn białoruskiego małżeństwa przyszedł na świat na początku roku, w 32. tygodniu ciąży, w pobliżu przejścia granicznego w Bobrownikach.

Poród odebrał ojciec z pomocą pogranicznika. Teraz szpital wystawił rachunek za blisko 3-tygodniowe leczenie. Ta sytuacja przerosła możliwości finansowe rodziców. "Gdyby to się zdarzyło na terytorium Białorusi, to oczywiście wszystko byłoby bezpłatnie. My płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne podobnie jak wy. System jest identyczny. Ale wydarzyło się coś całkiem nieplanowanego i to na terytorium obcego państwa" - mówi mama Michaiła.

"Pewnie przy wypisie ze szpitala otrzymamy szczegółowy rachunek. To ogromna suma. Zrozumiałe, że nie musimy jej płacić od razu, ale zwróciliśmy się o pomoc do Fundacji 'Wcześniaki'. Zwracamy się też do polskiego społeczeństwa, a przede wszystkim do dyrekcji szpitala. Bogu dzięki wszystko jest dobrze z dzieckiem, moją żoną i ze mną" - dodaje ojciec Michaiła.

"W tej sytuacji Narodowy Fundusz Zdrowia nie może pomóc" - wyjaśnia rzecznik podlaskiego oddziału NFZ Adam Dębski. "Z punktu widzenia naszego sytemu ubezpieczeń zdrowotnych osoba, która ma ubezpieczenie w innym kraju, nie jest w Polsce osobą ubezpieczoną. Wyjątkiem są obywatele Unii Europejskiej i kilku innych państw, którzy posiadają Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Natomiast nie ma żadnych przepisów, które pozwalałyby zapłacić Funduszowi za leczenie obywatelki Białorusi" - tłumaczy.

Pomóc obiecał białoruski konsulat w Białymstoku. Rodzina uzbierała już 5 tysięcy zł, ale to wciąż za mało. Matka z dzieckiem w poniedziałek ma opuścić szpital. Numer konta, na które można wpłacać pieniądze:

Wojewódzki Szpital Zespolony
im. Jana Śniadeckiego w Białymstoku
ul. Warszawska 15
Białystok

Nr konta: 72 1160 2202 0000 0001 9934 7409
Tytuł: Pomoc dla Michaila Jurczenko z Białorusi

(zmj)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok