Radio Białystok | Wiadomości | "Skazany na polskość" - dokument o Andrzeju Poczobucie
"Skazany na polskość" - pierwszy w Polsce film dokumentalny o Andrzeju Poczobucie, dziennikarzu, działaczu Związku Polaków na Białorusi będzie można obejrzeć w najbliższą sobotę (24.03) o 17:50 na antenie TVP Białystok.
19-minutowy obraz, autorstwa Tomasza Janulisa i Jana Romana, przedstawia sylwetkę dziennikarza, a jednocześnie działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta. Opowiada o patriotycznych korzeniach polskiego rodu Poczobutów-Odlanickich, karierze zawodowej dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi oraz o skazaniu go za obrazę prezydenta Białorusi.
Film wyprodukowała TVP Białystok.
Andrzej Poczobut jest przeciwnikiem Aleksandra Łukaszenki, którego reżim niejednokrotnie krytykował w swoich publikacjach. 18 marca 2011 r. prokuratura obwodu grodzieńskiego postawiła mu zarzut znieważenia prezydenta Łukaszenki w szeregu artykułów w "Gazecie Wyborczej", na portalu "Biełorusskij Partizan" oraz na prywatnym blogu. 6 kwietnia 2011 r. Poczobut został zatrzymany na 72 godziny, a następnie został osadzony w areszcie śledczym. 5 lipca 2011 r. sąd w Grodnie skazał go na 3 lata więzienia w zawieszeniu na 2 lata. (kjs, na podst. tvp.pl)
Zobacz też:
Białoruś: Poczobutowi zakazano wyjazdu z kraju
Białoruś: Andrzej Poczobut odwołuje się od wyroku
Cimoszewicz: Poczobut powinien przeprowadzić się do Polski
Białoruś: Andrzej Poczobut skazany na 3 lata więzienia w zawieszeniu