Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 1,6 tys. podpisów za referendum w sprawie utworzenia nowej gminy trafiło na biurko burmistrza Supraśla

Ponad 1,6 tys. podpisów za referendum w sprawie utworzenia nowej gminy trafiło na biurko burmistrza Supraśla

30.03.2012, 17:57, akt. 17:57

Są zdeterminowani i podejmują kolejne kroki. Mieszkańcy, którzy chcą utworzenia nowej gminy, złożyli w supraskim urzędzie ponad 1600 podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. Grupa inicjatywna walczy o odłączenie od gminy Supraśl wsi: Zaścianki, Sobolewo, Sowlany, Henrykowo oraz Grabówka.

Mieszkańcy domagają się utworzenia gminy, ponieważ uważają, że w ich okolicach wciąż brakuje inwestycji. "Pod wnioskiem powinno podpisać się 10 procent uprawnionych mieszkańców, a podpisów mamy o pół tysiąca więcej. Teraz będziemy czekali na uchwałę dotyczącą terminu referendum i sposobu jego przeprowadzenia" - mówi sołtys wsi Grabówka, Tadeusz Karpowicz z grupy inicjatywnej. Na podjęcie uchwały o referendum rada ma miesiąc.

"Spodziewaliśmy się tego ruchu. Jest to demokratyczne prawo mieszkańców. Chcielibyśmy, żeby przy podejmowaniu decyzji mieszkańcy wzięli pod uwagę czynniki społeczne i ekonomiczne oraz nasze plany na przyszłość - przyznaje burmistrz Supraśla, Radosław Dobrowolski.

Pomysł odłączenia się od gminy Supraśl pojawił się w 2001 roku. Wniosek grupy inicjatywnej za każdym razem odpadał ze względów formalnych.

W maju ubiegłego roku zmieniły się przepisy. Teraz, jeśli mieszkańcy w referendum będą chcieli utworzenia odrębnej gminy, rada musi taki wniosek złożyć wojewodzie. (mCzar)

Zobacz też:
Były burmistrz Supraśla chce przekonać mieszkańców do swoich racji

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok