Radio Białystok | Wiadomości | Michałowo: Środa z Polskim Radiem Białystok

Michałowo: Środa z Polskim Radiem Białystok

13.03.2013, 06:37, akt. 06:37

Foto: Katarzyna J. Siemieniuk
Foto: Katarzyna J. Siemieniuk

Po nowym budynku biblioteki Edytę Wołosik oprowadza kierownik Mikołaj Greś

Nowe oblicze biblioteki - relacja Edyty Wołosik

Z zastępcą burmistrza - Anną Dobrowolską-Cylwik rozmawia Edyta Wołosik

Opłata za odbiór śmieci - relacja Edyty Wołosik

O regionalnym lotnisku z burmistrzem Michałowa Markiem Nazarko rozmawia Edyta Wołosik

Z burmistrzem Zabłudowa Tomaszem Lulewiczem rozmawia Edyta Wołosik

Nowe atrakcje w gminie - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Gdzie powstanie lotnisko regionalne? To wciąż jest pytanie otwarte, a władze Michałowa walczą o to, by było ono w pobliskich Topolanach. Między innymi o tym mówiliśmy podczas dnia reporterskiego w środę (13.03) w Michałowie.

Nowe atrakcje w gminie

Gmina Michałowo ma być bardziej atrakcyjna dla turystów i przedsiębiorców. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Urzędnicy pozyskali prawie 2,2 miliona złotych.

W Michałowie ma powstać park miejski z galerią zewnętrzną do prezentacji wystaw oraz infokioskiem, a nad zalewem Siemianówka m.in. zaplecze do rozwoju żeglarstwa. W planach jest też zakup wodnego placu zabaw.

Regionalne lotnisko w Podlaskiem

To na razie nieoficjalne informacje, ale wynika z nich, że lotnisko regionalne dla województwa podlaskiego nie powstanie w Sanikach w gminie Tykocin. Powodem mają być względy środowiskowe. Dlatego wraca dyskusja nad innymi lokalizacjami: w gminie Michałowo i w gminie Zabłudów.

Burmistrz Michałowa - Marek Nazarko nie ma wątpliwości, że Topolany są najlepszym miejscem, choćby dlatego, że ziemia w 100% należy do Skarbu Państwa.

Kolejną lokalizacją braną pod uwagę są Nowosady w gminie Zabłudów. Jako główny atut burmistrz Zabłudowa Tomasz Lulewicz wskazuje niewielką odległość od Białegostoku.

Prace nad raportem środowiskowym dla lotniska regionalnego miały zakończyć się w lutym tego roku. Termin wydłużono do końca marca.

Najpóźniej do końca 2015 roku władze województwa powinny mieć pozwolenie na realizację inwestycji, bo wtedy wygasa tak zwana specustawa lotniskowa.

Opłata za odbiór śmieci

Jedna trzecia mieszkańców gminy Michałowo to osoby samotne, niejednokrotnie mieszkające w dużych domach. Dlatego opłata za odbiór śmieci będzie tam naliczana nie od metra mieszkania czy domu, a w zależności od liczby osób w gospodarstwie.

W przypadku gospodarstwa jednoosobowego opłata wyniesie 18 złotych, w przypadku gospodarstwa wieloosobowego - 35 złotych, niezależnie od tego, czy w gospodarstwie mieszkają dwie osoby czy np. osiem. Podane ceny dotyczą selektywnej zbiórki odpadów, jeżeli jej nie będzie, opłaty wzrosną - do 36 i 70 złotych.

Opłaty obowiązywać będą od 1 lipca.

Nowe oblicze biblioteki

To nie tylko nowe, większe i wyremontowane pomieszczenia, ale też nowe możliwości - również dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W Gminnej Bibliotece w Michałowie można nie tylko wypożyczać książki, ale też korzystać z internetu, audiobooków oraz przeprowadzać lekcje dla dzieci.

Urząd bez kasy

Takiej możliwości nie ma już w wielu urzędach, wkrótce nie będzie jej także w Urzędzie Miejskim w Michałowie. Z końcem marca przestanie tam działać kasa. Dlaczego? O tym z zastępcą burmistrza - Anną Dobrowolską-Cylwik rozmawia Edyta Wołosik. Rozmowa do odsłuchania poniżej. (ew/mk, kjs)Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wybory 2019


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok