Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Region: Szkoła Dialogu w Bakałarzewie. Uczniowie poznają żydowską historię
Uczniowie z Gimnazjum im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie poznają żydowską historię dawnych mieszkańców. W czwartek (9.04) odbyły się pierwsze z czterech warsztatów. W ramach Szkoły Dialogu młodzież przyjrzy się bliżej kulturze i tradycjom.
Uczestnicy projektu przygotują też trasę spaceru upamiętniającego przedwojenną historię ludności żydowskiej tych rejonów.
Wójt gminy, jednocześnie historyk i autor książek o historii Bakałarzewa, Tomasz Naruszewicz przyznaje, że ta inicjatywa pozwoli jeszcze szerzej poznać dawne dzieje miasteczka. Jak wyjaśnia, Żydzi pojawili się w Bakałarzewie w drugiej połowie XVII wieku. Wtedy też powstały w miasteczku drewniane synagogi, dom modlitewny, szkoły, łaźnia, a także cmentarz czyli Kirkut. Do dziś można na nim odnaleźć kilkanaście macew.
W drugiej połowie XIX wieku Żydzi stanowili 80% społeczeństwa Bakałarzewa. Mieszkali głównie na Rynku oraz przy ulicy Młyńskiej, która prowadziła wtedy do granicy z Prusami. Tam głównie rozstawiali kramy i zakładali karczmy żydowskie.
Wszystko zmieniło się w czasie II wojny światowej. Obie synagogi zostały spalone, a Żydzi wyjechali z Bakałarzewa. Do dziś w archiwach zachowały się jednak dokumenty i pieczęcie po przedwojennych Żydach - podkreśla Tomasz Naruszewicz. W Bakałarzewie już kilka lat temu powstała oznaczona ścieżka żydowska, która wiedzie od miejsca po dawnych synagogach przy rynku do cmentarza żydowskiego w pobliżu jeziora Sumowo.
Mieszkańcy Bakałarzewa efekty pracy gimnazjalistów poznają za kilka tygodni podczas wycieczki śladami żydów mieszkających w minionych wiekach w tym miasteczku. Sprawozdanie z wyprawy weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na początku stycznia 2016 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Warszawie.
Dotychczas warsztaty Szkoły Dialogu odbyły się w ponad 200 szkołach w około 130 miejscowościach całej Polski. (ik/mk)