Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Chcą upamiętnić błogosławioną Marię Kanizję Mackiewicz

Chcą upamiętnić błogosławioną Marię Kanizję Mackiewicz

autor: Marcin Kapuściński

24.08.2023, 07:11, akt. 07:13

Grupa suwalczan proponuje, aby w mieście powstała ścieżka edukacyjna upamiętniająca błogosławioną Marię Kanizję Mackiewicz. Prowadziłaby ona po miejscach związany z wyniesioną na ołtarze siostrą zakonną, którą w sierpniu 1943 roku została zamordowana przez Niemców w okupowanym przez nich Nowogródku.

Fot. NZ
Fot. NZ

Zaangażowany w projekt jest diakon stały z parafii św. Aleksandra Stanisław Dziemian. Podkreśla on, że wciąż nie wszyscy wiedzą o ofierze złożonej przez suwalczankę i 11 zakonnic z jej zgromadzenia.

- Niesamowitość sytuacji polegała na tym, że przełożona domu Nazaretanek w Nowogródku w uzgodnieniu z siostrami złożyła ślub za około 120 aresztowanych przez Gestapo mężczyzn. Zakonnice podczas modlitwy zapragnęły oddać życie zamiast zatrzymanych ojców rodzin. Kilka dni po tym zostały bez żadnego powodu uwiezione i błyskawicznie rozstrzelane. A z każdy z 120 mężczyzn wrócił do swojego domu.

W Suwałkach zachowało się kilka miejsc związanych z życiem błogosławionej zakonnicy. Między innym skwer przy Korczaka, gdzie stał jej dom rodzinny oraz budynek po seminarium nauczycielskim przy ulicy Wojska Polskiego.

- Mamy pomysł, aby zaprojektować cztery tablice i umieścić w miejscach dla niej ważnych. Chcemy też wykonać kompendium dotyczące życia i działalności siostry. Planujemy również powstanie interaktywnego kiosku, w którym dostępne byłyby informacje o błogosławionej. Zależy nam, żeby poprzez instytucje miasta spopularyzować jej postać. Tak, aby wybiła się w świadomości mieszkańców, ale też usłyszano o niej poza Suwałkami.

Ścieżka upamiętniająca siostrę Marię Kanizję Mackiewicz  ma powstać w przyszłym roku.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


W suwalskim kościele pw. Kazimierza Królewicza trwa budowa ostatniego z trzech ołtarzy

27.11.2018, 09:13

Po świętym Janie Pawle II przyszedł czas na błogosławioną siostrę Kanizję Mackiewicz. Poświęcony jej ołtarz powstaje w lewej nawie świątyni.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
źródło - teatr-akcje.pl
9.04.2024, 05:42, akt. 14.04.2024, 13:13

Do Suwałk powrócą Teatr-Akcje
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok