Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | "...I nigdy nie wrócili do domu" - edukacyjna wystawa IPN w 80. rocznicę Obławy
To 12 obustronnych paneli, a każdy poświęcony innej części historii "Obławy Augustowskiej". Na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie IPN oraz władze miast uroczyście otworzyły wystawę plenerową "...I nigdy nie wrócili do domu". W ten sposób w 80. rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń, podtrzymywana jest pamięć o ofiarach obławy.
Dla rodzin ofiar to wciąż bolesny i ważny temat - podkreśla Tadeusz Rewiński - siostrzeniec ofiar obławy, Władysława Stefanowskiego "Groma" i Lucjana Stefanowskiego pseudonim "Zwiał".
To jest bardzo potrzebne, bo otwiera ludziom oczy. Gdyby nie te wystawy i pamięć, to wiele osób zacznie o tym zapominać - mówi Tadeusz Rewiński.
Wybór Augustowa na wernisaż nie jest przypadkowy - zaznacza dyrektor oddziału IPN w Białymstoku Marek Jedynak.
Jak sama nazwa wskazuje, największa zbrodnia na narodzie polskim po zakończeniu II Wojny Światowej była na ziemiach: augustowskiej, suwalskiej, sejneńskiej. Dzisiaj, w rocznicę zakończenia II Wojny Światowej, nie możemy świętować tego wydarzenia, tylko musimy pokazać, że nie byliśmy w obozie zwycięzców. Byliśmy w obozie otoczonym drutem kolczastym sowieckiej armii, która wprowadziła tutaj nową okupację - podkreśla Marek Jedynak.
Wystawa składa się z 12 plansz. Po obu stronach każdego są zdjęcia, informacje, mapy czy opisy wydarzeń. Autor wystawy Jarosław Wasilewski wyjaśnia, że to zabieg, który ma zaciekawić i zmusić odbiorcę do poznania tej historii.
Ta wystawa ma formę leksykalną. Poświęcona jest hasłom ułożonym według kolejności alfabetu, czyli każdej literze przypisano pewne wydarzenia, hasło, osobę lub jakiś fakt po to, żeby móc na nim się bardziej skupić - tłumaczy Jarosław Wasilewski.
Augustów chce o tej tragedii pamiętać - podkreśla burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.
Ważne jest, żebyśmy kultywowali tę pamięć i przekazywali ją najmłodszym pokoleniom. Przebaczać, ale pamiętać - mówi Mirosław Karolczuk.
Wystawa zostanie w Augustowie do 6 czerwca, a potem odwiedzi też m.in. Suwałki, Giby, Lipsk i Białystok.
Przypominamy, że w każdy poniedziałek o 14:20 i 17:50 na antenie Radia Białystok emitujemy cykl "...I nigdy nie wrócili do domu. Alfabet Obławy Augustowskiej". Jest on także dostępny na stronie internetowej Polskiego Radia Białystok.