Radio Białystok | Wiadomości | 80 lat od Obławy Augustowskiej - jest program obchodów

80 lat od Obławy Augustowskiej - jest program obchodów

autor: Ryszard Minko

7.05.2025, 15:44, akt. 15:50

Objazdowa wystawa, konferencja naukowa, słuchowisko, spektakl i specjalna strona internetowa IPN - w sumie kilkadziesiąt wydarzeń przygotowanych przez instytut złoży się na tegoroczne obchody 80. Rocznicy Obławy Augustowskiej.

Dr Karol Polejowski, wiceprezes IPN i Marek Jedynak, 7.05.2025, fot. IPN Białystok
Dr Karol Polejowski, wiceprezes IPN i Marek Jedynak, 7.05.2025, fot. IPN Białystok

Na każdym kroku chcemy przypominać, że nie zapominamy o ofiarach sowieckiej zbrodni z lipca 1945 roku - mówi dyrektor białostockiego oddziału IPN dr Marek Jedynak.

Pierwszym wydarzeniem rozpoczynającym tegoroczne obchody rocznicy Obławy Augustowskiej będzie czwartkowe (8.05) otwarcie okolicznościowej wystawy w centrum Augustowa. Objazdowa wystawa zawita m.in. do Suwałk, Gib, pojawi się też w budynku Sejmu. W ramach rocznicy już od lutego na antenie Polskiego Radia Białystok emitowana jest też audycja „I nigdy nie wrócili do domu”. W Polskim Radiu Białystok powstaje też słuchowisko poświęcone ówczesnym wydarzeniom.

Zastępca prezesa IPN dr Karol Polejowski zaznacza, że z powodu postawy władz Białorusi i Rosji aktualnie ustalenie miejsca pochówku blisko 600 ofiar sowieckich aresztowań jest niemalże niemożliwe. Zaznaczył jednak, że „żaden reżim nie trwa wiecznie". 


Za naszą wschodnią granicą pewnie nastąpi taki moment, że będzie można prowadzić normalne, partnerskie relacje - także w sferze polityki historycznej, dochodzenia do prawdy i odkrywania tych miejsc i zdarzeń, które dziś pozostają nie do końca wyjaśnione - powiedział dziennikarzom zastępca prezesa IPN.


Mianem Obławy Augustowskiej określane są wydarzenia z lipca 1945 roku, kiedy już po zakończeniu II Wojny Światowej sowieckie wojska aresztowały ponad 7 tysięcy mieszkańców Augustowszczyzny, a po blisko 600 mieszkańcach zaginął jakikolwiek ślad. Dziś wiadomo, że zostali zamordowani, ale nadal nie jest znane miejsce ich pochówku. Jednym z potencjalnych miejsc ukrycia ciał są okolice białoruskich Kalet. 12 lipca obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.


| red: tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


W Gibach uczczono 79. rocznicę obławy augustowskiej

21.07.2024, 07:35

Mszą świętą, uroczystym apelem oraz złożeniem kwiatów i wieńców przy Wzgórzu Krzyży rodziny ofiar, okoliczni mieszkańcy oraz przedstawiciele władz uczcili w niedzielę (21.07) w Gibach 79. rocznicę obławy augustowskiej.


Pokaz filmu, rajd rowerowy i uroczystości z okazji 79. rocznicy Obławy Augustowskiej

19.07.2024, 07:13

W najbliższy weekend w Gibach odbędą się obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej.


Trwa Festiwal LIPCOWI'45 upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej

7.07.2024, 15:26

W Augustowie rozpoczął się Festiwal LIPCOWI'45. Sześciodniowy cykl imprez organizowanych przez Instytut Pileckiego ma na celu upamiętnić ofiary Obławy Augustowskiej.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok