Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nietypowy helikopter pojawi się na niebie Suwalszczyzny. Zbada złoża tytanu

Nietypowy helikopter pojawi się na niebie Suwalszczyzny. Zbada złoża tytanu

autor: Areta Topornicka

29.02.2024, 08:05, akt. 09:38

Helikopter z podwieszoną metalową konstrukcją będą mogli od jutra (1.03) zaobserwować mieszkańcy gmin na Suwalszczyźnie. Ma latać na niewielkiej wysokości nad ziemią, bo prowadzi specjalistyczne pomiary geofizyczne.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jak tłumaczy dr Olga Rosowiecka z Państwowego Instytutu Geologicznego w  Warszawie, chodzi o przetestowanie nowych metod badawczych w kontekście ewentualnego wydobywania surowców metalicznych, które  znajdują się w pobliżu Suwałk. 


-  W rejonie Suwałk udokumentowane są złoża żelaza, tytanu i wanadu.  Interesuje nas przetestowanie metod dobrze działających w przypadku  złóż, które znajdują się płytko. Natomiast w przypadku Suwałk złoża  są na głębokości ponad 850 metrów. Dla nas kluczowym jest pytanie, czy  dotychczasowe metody badawcze wykryją i zobaczą te surowce w sposób jaki  my je już znamy.


Jak  dodaje dr Olga Rosowiecka, helikopter będzie latał 5 godzin dziennie na  wysokości 120 metrów. Jednak podwieszony na linie odbiornik znajdzie  się o połowę niżej.


-  Im wyżej będziemy mierzyć, tym mniejsze są szanse dokładnego pomiaru.  Urządzenie nie emituje żadnego dodatkowego sygnału, ani fal radiowych.   Odbiornik podwieszony pod helikopterem będzie mierzył wyłącznie  naturalne pole magnetyczne ziemi. 


Helikopter będzie latał na terenie gmin Krasnopol, Jeleniewo, Puńsk,  Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki i Wiżajny. Badania geofizyczne mają  potrwać do połowy marca.

| red: miw, kap
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Źródło fot. Policja
18.04.2024, 12:05, akt. 12:06

Zaginęła 15 – letnia mieszkanka Augustowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok