Radio Białystok | Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 | Oficjalne wyniki PKW: Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 proc., a trzecie Konfederacja - 12,08 proc. Na dalszych pozycjach są: Trzecia Droga - 6,91 proc., Lewica - 6,3 proc. i pozostałe komitety, które w sumie uzbierały 1,94 proc. głosów.
Frekwencja wyniosła 40,65 proc.
Koalicja Obywatelska uzyskała 21 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 20, Konfederacja 6, a Lewica i Trzecia Droga - po 3.
W związku z niższą niż w poprzednich wyborach do Europarlamentu frekwencją w okręgu nr 3 (obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie) mandat zdobyło tylko dwóch kandydatów - Jacek Protas z Koalicji Obywatelskiej i Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości.
W niedzielnych (9.06) wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy wybierali 53 europosłów spośród ponad tysiąca kandydatów.
PKW podała wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 3, obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Mandaty europosłów zdobyli: Jacek Protas z Koalicji Obywatelskiej i Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości.
Koalicja Obywatelska wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 38,2 proc., Prawo i Sprawiedliwość ma 33,9 proc. - tak wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
PKW: frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na 12:00 wyniosła - 11,66 proc., dla porównania w 2019 r. było to - 14,39 proc. Frekwencja na godzinę 17:00 wyniosła 28,20 proc.
W niedzielę (9.06) w wyborach do Parlamentu Europejskiego wybieraliśmy 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.
Już w najbliższą niedzielę (9.06) będziemy wybierać 53 kandydatów do Parlamentu Europejskiego - w 13 okręgach. W trzecim, obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, możemy liczyć na dwa lub co najwyżej trzy mandaty. W poprzednich wyborach mieliśmy trzy.
Każdy może zgłosić przypadki dezinformacji i fałszywych narracji dotyczących niedzielnych (9.06) wyborów do Parlamentu Europejskiego. O takiej możliwości informuje też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
To ostatni dzień na prowadzenie kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. O północy rozpocznie się cisza wyborcza.
Wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski odwiedził w czwartek (06.06) Suwałki. Polityk podczas konferencji prasowej zapewniał, że granica naszego państwa jest bezpieczna.
Parlament Europejski powinien zajmować się poważnymi sprawami - m.in. ochroną granic. Tak uważa ubiegający się o mandat europosła Jarosław Galej z komitetu Wyborczego Normalny Kraj.