Radio Białystok | Reportaż | "Teatr mój widzę razowy" - reportaż Anny Bogdanowicz

"Teatr mój widzę razowy" - reportaż Anny Bogdanowicz

24 października 2014; godz. 11:15 i 22:30

fot. Anna Bogdanowicz
fot. Anna Bogdanowicz

"Teatr mój widzę razowy" - reportaż Anny Bogdanowicz

"Czrewo" to pierwszy i jedyny w Polsce teatr gwarowy. Jego pomysłodawczynią jest Joanna Stelmaszuk-Troc, która do współpracy zaprosiła koleżankę Juliannę Dorosz. "Czrewo" to teatr nieinstytucjonalny ale już zdobył uznanie nie tylko na rodzimym Podlasiu. Jego przedstawienia oklaskiwała też międzynarodowa publiczność. Okazało się, że gwara podlaska to język nie tylko śpiewny ale też bardzo bogaty i pozwalający na tłumaczenia z hiszpańskiego. To język "razowy" tak jak teatr "Czrewo".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Za chlebem" - reportaż Anny Bogdanowicz

Ukraińcy, Białorusini – spotkać ich można w wielu miejscach. Rzadko przyjeżdżają do Polski w celach turystycznych, przede wszystkim - żeby zarobić. Jedni na bardzo krótko, inni na dłużej, a bywa, że na stałe. Pracują na różnych zasadach i w różnych warunkach. Jak się u nas czują, jak im się tu żyje i jak postrzegają ich Polacy?

26 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Wokół gniazda" - reportaż Haliny Londowskiej

Czy dużo bocianów oznacza dużo dzieci? Czy bocianie gniazdo w gospodarstwie to wyróżnienie? Mieszkańcy Wrocenia pilnie obserwują swoje bociany. Od lat żyją z nimi i nie wyobrażają sobie swojej wsi bez tych ptaków. Każdej wiosny zastanawiają się, co tym razem przyniesie bocian?

25 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Wszystkie miłości Anny" - reportaż Anny Dudzińskiej

Iran jest krajem nieznanym i rzadko odwiedzanym przez turystów od czasów rewolucji islamskiej w 1979 roku. Jednak poglądy zdecydowanej większości Irańczyków znacznie odbiegają od standardów narzucanych przez władze a fascynująca kultura perska jest jedną z
najstarszych na świecie. I własnie taki Iran pokochała Anna Marcinowska - polska tłumaczka języka perskiego. Jej oczyma zobaczymy Persję, którą można albo pokochać, albo znienawidziec, ale na pewno warto poznać.

24 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Poczuć, dotknąć, pomóc" - reportaż Alicji Pietruczuk

Brak wiary w siebie i przywiązanie do rodzinnego domu nie pozwoliły Ewelinie zrobić artystycznej kariery. Po ukończeniu Studium Plastycznego w Warszawie wróciła na wieś pod Filipowem, by wspólnie z mężem hodować krowy. Zapomniane sztalugi pokrył kurz, farby zaschły w tubach. Dopiero wolontariat w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Filipowie pozwolił jej wrócić do malarskich pasji. Ewelina odkrywa inną siebie.

23 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Dżennet znaczy raj" - audycja dokumentalna Teresy Kudelskiej

Losy kaukaskiej księżniczki walczącej o wolną Polskę - Dżennet Dżabagi-Skibniewskiej.
Dżennet była wnuczką ostatniego chana Inguszy i córką Heleny Bajraszewskiej, potomkini polskich Tatarów oraz Wassana Gireja Dżabagi, twórcy Konfederacji Narodów Kaukazu. Jako młoda dziewczyna zamieszkała w Polsce, którą pokochała i zaczęła traktować jako drugą ojczyznę. Z tego też powodu w trakcie II wojny światowej dołączyła do polskiego wojska i walczyła o wolną Polskę.

22 kwietnia 2018, godz. 18:05


"Dzwonnicy"- reportaż Jana Smyka

Cerkiewne dzwonienie to ginąca na ziemiach polskich tradycja. Polega na tworzeniu kompozycji, odpowiednio do potrzeb religijnych, wygrywanych na dzwonach cerkiewnych. Muzeum Ikon w Supraślu oraz Akademia Supraska organizują co roku Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia. W tym roku pasjonaci dzwonienia spotkają się po raz ósmy.

20 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Reporterka przeszłości " - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Katarzyna Meloch, współzałożycielka Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, w Białymstoku straciła swoich rodziców i tu trafiła do domu dziecka w getcie. Jedna z nielicznych osób, które przeżyły białostockie i warszawskie getto.

19 kwietnia 2018; godz. 17:15 i 22:15


"Historia pustego warsztatu. Krawiec" - reportaż Joanny Sikory

Maszyna do szycia niegdyś była całym jego światem. Pan Jan, bohater reportażu, krawiectwu poświęcił swoje życie. Dziś pozostała satysfakcja z dobrze wykonanej pracy. Nadal bardzo dobrze pamięta swoją pierwszą maszynę i pracownię swojego mistrza.

18 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Dwanaście kroków" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Spotykają się dwa razy w tygodniu - często przez dwadzieścia i więcej lat. Rozmawiają, dzielą się doświadczeniem, siłą i nadzieją, że można żyć pełną piersią i uśmiechać się do ludzi - nawet, gdy mąż jest alkoholikiem. Al - Anonki, żony uzależnionych niosą pomoc samym sobie i swoim rodzinom.

17 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Dom z windą" - Alicji Pietruczuk

Tę budowę białostocka prasa śledziła ze szczególną uwagą. Kiedy ją zakończono w 1958 roku – pierwszy białostocki wieżowiec z windą stał się nie tylko domem dla 38 rodzin, ale też atrakcją i dumą mieszkańców miasta. Dziewięciokondygnacyjny (parter, siedem pięter i poddasze) „drapacz chmur” stał się symbolem nowego, nowoczesnego Białegostoku rosnącego wokół powstającej Alei 1-go Maja, zwanej wówczas trasą W-Z.

16 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Miasto aniołów" - reportaż Jana Smyka

Kim jest bohater i czym jego bohaterski czyn? Najczęściej bohaterowie żyją wśród nas anonimowo. Tak też było z Władysławem Rosińskim ze Zbójnej. W czasie II wojny światowej uratował Żydów - swoich sąsiadów, a teraz ich potomkowie zjechali się z całego świata do Zbójnej, aby dać wyraz swojej pamięci, a swemu wybawcy w centrum wsi postawić pomnik.

15 kwietnia 2018, godz. 18:05


"Katyńskie sieroty" - reportaż Andrzeja Guzowskiego

Długie lata rodzina żyła w przekonaniu i głęboko wierzyła, że Władysław Sielanko żyje i na pewno kiedyś z wojny powróci. powróci. Jego żona przez lata podtrzymywała swoje córki w tej nadziei.
Jest to historia jednej z 20 tysięcy rodzin katyńskich. Porucznik Sielanko został do końca ze swoimi żołnierzami. NKWD zamordowało go w Charkowie wiosną 1940 roku, ale o tym rodzina dowiedziała się dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku.

13 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Śmieszki, traszki i kumaki" - reportaż Joanny Sikory i Gabrieli Walczak

Wiosna to czas żabich godów. Płazy wiedzione instynktem podejmują ryzykowną wędrówkę i często giną pod kołami samochodów. Ustawione wzdłuż dróg płotki nie zawsze je ochronią, a akcje przenoszenia zwierząt przez jezdnie są doraźne. Bez wyobraźni projektantów dróg i kierowców nie ochronimy żab. Nasz barwny i bogaty świat zniknie. A pamiętajmy, że z płazami wiele nas łączy…

12 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Twarze romantyzmu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Dwa spojrzenia na jedną z najważniejszych epok w literaturze polskiej i dwie różne osobowości. Profesor Halinę Krukowską z Uniwersytetu w Białymstoku pamiętają wszyscy studenci polonistyki: była wymagająca, ale też oddana nauce. To ona stworzyła w Białymstoku silny ośrodek badań nad „czarnym romantyzmem”. Z książek profesor Aliny Kowalczykowej uczyli się wszyscy przyszli filologowie. Jest autorką monumentalnych słowników i monografii.
Jakie są prywatnie? Co kryją ich biblioteki? Jak wspominają swoich studentów? Jaka jest historia ich młodości?

11 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Tak się zdarzyło" – reportaż Jana Smyka

Osiem lat temu ta wiadomość, o poranku, obiegła świat szybkością błyskawicy i poraziła wszystkich Polaków mocą pioruna. Tragedia smoleńska. 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154 M zginęło 96 osób. Wśród ofiar był abp hajnowski Miron Chodakowski – generał Wojska Polskiego.

10 kwietnia 2018; godz.17:15 i 22:15


"Droga ku słońcu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Wieś na końcu świata, do której prowadzi kręta, piaszczysta droga przez las. We wsi kilka domów, nieliczni mieszkańcy - głównie owdowiałe starsze kobiety. Z zadumą i pokorą wobec losu mówią o samotności i przemijaniu...
Reportaż powstał w 1998 roku. Nagradzany w Polsce, wyróżniony również na międzynarodowym festiwalu Prix Europa w Berlinie. Czy to magiczne miejsce, zawieszone w czasie i przestrzeni Puszczy Knyszyńskiej i rzeki Supraśl przetrwało?

9 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Stryj Ignacy" - audycja dokumentalna Teresy Kudelskiej

Profesor Ignacy Pieńkowski, artysta - malarza z Podlasia - urodził się w majątku Dołubowo w rodzinie ziemiańskiej. Pod koniec XIX wieku uczył się malarstwa pod kierunkiem najlepszych mistrzów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości objął katedrę malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Miał wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jego obrazy znajdują się w muzeach Warszawy, Krakowa i Białegostoku oraz w prywatnych kolekcjach. W Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu znajduje się stała wystawa poświęcona Ignacemu Pieńkowskiemu, a już w czerwcu będzie tam otwarta wystawa jego malarstwa.

8 kwietnia 2018, godz. 18:05


"Lekcja ikony" - reportaż Jerzego Leszczyńskiego

Jak powstaje ikona, dlaczego się ja pisze, a nie maluje, jak ikona przemawia do człowieka - opowiada ks. Jan Kojło oraz ikonopisarki Alicja Stec i Marta Borowska.

6 kwietnia 2018, godz.17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok