Radio Białystok | Reportaż | "Urwald - historia zagłady" - reportaż Marcina Tomkiela

"Urwald - historia zagłady" - reportaż Marcina Tomkiela

6 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15

Największy przyrodniczy skarb Podlasia - Puszcza Białowieska utracił swój pierwotny charakter podczas I wojny światowej. Niemcy po zajęciu Białowieży zaczęli przemysłowo eksploatować las. Zbudowali sieć kolejek wąskotorowych i tartak w Hajnówce do przemysłowego przerobu drewna. Spowodowało to ogołocenie z drzew znacznych połaci puszczy.


Niemieckie foto prasowe z epoki I wojny światowej. Puszcza Białowieska. Oficer stoi przy 400 letnim ściętym dębie. Z kolekcji M. Tomkiela
Niemieckie foto prasowe z epoki I wojny światowej. Puszcza Białowieska. Oficer stoi przy 400 letnim ściętym dębie. Z kolekcji M. Tomkiela

"Urwald - historia zagłady" - reportaż Marcina Tomkiela

Największy przyrodniczy skarb Podlasia - Puszcza Białowieska utracił swój pierwotny charakter podczas I wojny światowej. Niemcy po zajęciu Białowieży zaczęli przemysłowo eksploatować las. Sprowadzili doświadczonego w kolonizowaniu Afryki leśnika - Georga Eschericha, który został wojskowym zarządcą Puszczy Białowieskiej. W nowoczesny sposób rozwinął rabunkową eksploatację drewna na potrzeby militarne Cesarstwa Niemieckiego. Pod jego kierownictwem zbudowano sieć kolejek wąskotorowych i tartak w Hajnówce do przemysłowego przerobu drewna. Spowodowało to ogołocenie z drzew znacznych połaci puszczy. Po ucieczce ludności w bieżeństwo, do pracy w lesie potrzebni byli ludzie. Dlatego Niemcy sprowadzili blisko 3 tysiące jeńców wojennych - Rosjan, a także Francuzów i Anglików. Wielu z nich zmarło z chorób i wycieńczenia. Dziś po ich grobach nie ma już śladu.
W 2016 roku minęło 100 lat od uruchomienia kolejki wąskotorowej w Puszczy Białowieskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Kustosz drzew" - reportaż Anny Bogdanowicz

Tomasz Niechoda, nauczyciel historii z Lublina, przez 30 lat przemierzał puszczańskie ostępy wzdłuż i wszerz. Zna na pamięć wymiary swoich ukochanych drzew, wie gdzie rosną albo gdzie upadły. Na drzewa patrzy jak na dzieła sztuki.

27 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Strumiłło. Rozmowa o życiu, sztuce i podróżach" - audycja Andrzeja Bajguza

Rok 2017 to rok Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. Ten wszechstronny artysta opowiada o dramatycznych wydarzeniach, których był świadkiem, o dalekich artystycznych podróżach i małej ojczyźnie - Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie,

26 marca 2017, godz. 18:05


"Ludziom i zwierzętom" – reportaż Małgorzaty Żerwe i Davida Mairowitza

Dyrektor warszawskiego zoo, Jan Żabiński i jego żona Antonina na terenie ogrodu zoologicznego ukrywali w czasie II wojny światowej Żydów i żołnierzy podziemia. Wszyscy Żydzi ukrywani przez Żabińskich przeżyli.

24 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Migrujące ptaki" - reportaż Renaty Redy

Nawet co piąty mieszkaniec Siemiatycz mieszka w Brukseli. Siemiatycka migracja do stolicy Belgii rozpoczęła się jeszcze w latach osiemdziesiątych. Wtedy była powodem rozłąki i cierpień wielu rodzin. Dzisiejsza emigracja jest zupełnie inna.

23 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Kury jak malowanie" - reportaż Haliny Londowskiej i Alicji Pietruczuk

Jerzy Zimnoch z Ogrodnik jest przedsiębiorcą budowlanym, ale od kilku lat pasją jego życia - oprócz rodziny - są kury. Ma ich około stu. Są najróżniejsze - małe i duże, czarno-białe i wielobarwne, smukłe i okrągłe jak puchate kuleczki.

22 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​