Radio Białystok | Reportaż | "Karolina w świecie Ekspatrii" - reportaż Anny Dudzińskiej

"Karolina w świecie Ekspatrii" - reportaż Anny Dudzińskiej

8 października 2018, godz. 17:15 i 22:15

Dubaj fot. Anna Dudzińska
Dubaj fot. Anna Dudzińska

To radiowa opowieść o ludziach, którzy szukają pracy poza miejscem urodzenia. Tak żyje ponad 250 milionów ludzi na świecie. Jedni wyjeżdżają, bo zmusza ich do tego bieda. Za pensje za granicą utrzymują rodzinę, a czasem całą wioskę w biednych państwach Azji, Bliskiego Wschodu czy Afryki. Inni jeżdżą, by zrobić karierę w międzynarodowych koncernach. Dziesiątki razy zmieniają miejsce zamieszkania, a ich dzieci uczą się w międzynarodowych szkołach - w Stanach Zjednoczonych, Singapurze czy Dubaju. "Luksusowe życie nie zawsze musi być spełnieniem naszych marzeń" - obawia się Karolina, bohaterka reportażu.
Audycja opowiada o problemach coraz bardziej licznej grupy ludzi, którzy w lepszej sytuacji materialnej niekoniecznie odnajdują swoje szczęście.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Ferdynand, starszy brat Niepodległej..."- reportaż Cezarego Galka

Pan Ferdynand Jardel skończył 101 lat. Urodził się w Nowym Yorku do, którego jeszcze „za cara” wyemigrował „za chlebem” jego ojciec. Matka była Amerykanką. W połowie lat dwudziestych, niejako na zaproszenie Józefa Piłsudskiego, który wzywał rodaków do powrotu i włączenie się w budowanie Ojczyzny, z ojcem i matką przyjechał do wolnej Polski.

21 października 2018, godz.18:05


"Męża szukam" - reportaż Alicji Pietruczuk

Znalezienie dobrego męża nigdy nie było łatwe. Niegdyś jednak funkcjonowały instytucje, służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy wścibskie ciotki. Huczne wesela z udziałem wszystkich mieszkańców wsi, odpusty i zabawy były okazją do zapoznania "drugiej połówki". Dziś rekordy popularności biją programy telewizyjne podczas których można wybrać sobie partnera na oczach milionów widzów. Nie każdemu jednak ten sposób odpowiada. Co ma zrobić dziewczyna, która chce znaleźć męża rolnika bez pośrednictwa mass mediów i cyfrowych narzędzi komunikacji?

19 października 2018, godz. 17:15 i 22:30


"Przyjaciel Jerzy" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

"Dlaczego zacząłem pisać swe wspomnienia? Bo czułem taką wewnętrzną potrzebę, bo chciałem przekazać swą wiedzę młodym Polakom" - pisał we wstępie do swego albumu Jerzy Szóstko - białostoczanin, którego los związał z ks. Jerzym Popiełuszką w roku 1980. Poznał Go podczas strajków sierpniowych w Hucie Warszawa i był z Nim do końca - to Jerzy Szóstko pełnił ostatni dyżur w mieszkaniu księdza Jerzego w tę noc, kiedy został porwany. Wcześniej fotografował księdza Popiełuszkę, zdjęć zrobił kilkadziesiąt tysięcy, a sam ma jedną, jedyną fotografię z Przyjacielem - podczas ostatnich wspólnych imienin...

18 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Bajkał jest we mnie"- reportaż Anny Bogdanowicz

Pani Henryka zawsze marzyła o dalekich podróżach. Była ciekawa innych kultur i ludzi. Dziś mówi, że w swoim mieszkaniu ma cały świat. Największe jednak wrażenie zrobił na niej Bajkał, jego dzikość i piękno. Odmłodził, dodał jej skrzydeł i zmienił spojrzenie na Syberię mimo, że jako dziecko spędziła tam pięć lat.

17 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Pierwszy kamień" - reportaż Dominiki Dębskiej

16 października 1978 roku - to jedna z ważniejszych dat w historii Polski i całego Kościoła. Tego dnia polski kardynał Karol Wojtyła decyzją konklawe został nowym papieżem.

Chwile sprzed 40 lat wspominają mieszkańcy naszego regionu.

16 października 2018, godz.17:15 i 22:15


"Chromosom gratis" - reportaż Moniki Kalickiej

Ma na imię Asia, ale rodzice nazywają ją Calineczką, bo jest malutka. Ma za sobą wiele godzin rehabilitacji i wizyt u lekarzy, bo ma zespół wad wrodzonych. O takich ludziach mówi się, że są radośni, prawie zawsze uśmiechnięci i bardzo chętnie okazują miłość. W Polsce rocznie rodzi się około 600 dzieci z dodatkowym chromosomem.

15 października 2018, godz.17:15 i 22:15


"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski to znany w Białymstoku rzeźbiarz. Spod jego dłuta wyszła rzeźba "Podróż" czy prace w Pałacu Branickich. Ale pytany o sens życia mówi, że najważniejsza jest rodzina. Ma siedmioro dzieci, które wychowują się w jego pracowni, dopełniając sens istnienia.

12 pażdziernika 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Owczy fryzjer" - reportaż Eugeniusza Ryżyka

Bolesław Kadłubowski już jako dziecko w Kadłubówce koło Brańska pomagał rodzicom strzyc owce. W latach powojennych hodowla owiec była powszechna i prawie w każdym gospodarstwie na Podlasiu były specjalne nożyce do strzyżenia tych zwierząt. Bolesław Kadłubowski w 1973 roku skończył kurs na strzygacza. W latach 90. ubiegłego wieku, kiedy hodowla owiec w Polsce zaczęła szybko maleć, pan Bolesław wyjeżdżał na zarobek do Hiszpanii. Dziś 75-letni pan Bolesław nadal strzyże owce, choć liczba tych zwierząt w Polsce spadła z 5 mln do 270 tys. sztuk. W naszym regionie pozostało tylko dwóch takich "fryzjerów".

11 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia. Choroszcz" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Do dziś niektórzy mieszkańcy Podlasia kojarzą Choroszcz jedynie ze szpitalem psychiatrycznym, powstałym w latach 30-tych XX wieku. To zaledwie część bogatej historii miasta, starszego o ponad dwieście lat od Białegostoku. Nad miastem góruje późnobarokowy kościół podominikański, kryjący w swych wnętrzach relikwie z III wieku. Na terenie rezydencji Jana Klemensa Branickiego możemy podziwiać unikalny kanał wodny w kształcie krzyża. Reportaż ukazuje żywą wśród mieszkańców pamięć o ludziach, którzy na przestrzeni wieków dali świadectwo umiłowania wolności i patriotyzmu.

10 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Rozmowy ze światem" - reportaż Adama Janczewskiego

Nauczył się przepisów, zdał egzamin i kupił niezbędny sprzęt. Pan Józef Równy z Łap, po wielu latach, w końcu postanowił zająć się krótkofalarstwem. Aby cieszyć się swoim hobby i rozmawiać ze znajomymi z całego świata, pozostało jedynie zamontować antenę na dachu bloku, w którym mieszka.

9 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Karolina w świecie Ekspatrii" - reportaż Anny Dudzińskiej

To radiowa opowieść o ludziach, którzy szukają pracy poza miejscem urodzenia. Tak żyje ponad 250 milionów ludzi na świecie. Jedni wyjeżdżają, bo zmusza ich do tego bieda. Inni jeżdżą, by zrobić karierę w międzynarodowych koncernach. "Luksusowe życie nie zawsze musi być spełnieniem naszych marzeń" - obawia się Karolina, bohaterka reportażu. Audycja opowiada o problemach coraz bardziej licznej grupy ludzi, którzy w lepszej sytuacji materialnej niekoniecznie odnajdują swoje szczęście.

8 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Dwie strony medalu" - reportaż Moniki Kalickiej

Sam o sobie mówi, że "biegacz z niego żaden", ale ma w nogach tysiące kilometrów. Swoją pasją zaraża innych - porywając tysiące białostoczan do sztafet, maratonów, półmaratonów, nocą i za dnia. Jest właścicielem ogromnej kolekcji medali z biegów w Polsce i Europie, a marzy o tym, żeby kiedyś być uczestnikiem jednej ze swoich imprez w Białymstoku.

Grzegorz Kuczyński, który z żoną Agnieszką prowadzi Fundację Białystok Biega, opowiedział nam dlaczego postanowił porzucić pracę w korporacji i zachęcać białostoczan do biegania.

5 października 2018, godz.17:15 i 22:15


"A ja gwiżdżę" - reportaż Anny Bogdanowicz

Gwizdek, Gwizduś, Świstak – różnie o nim mówią ci, którzy wiele razy słyszeli jak pięknie wygwizduje różne melodie i arie operowe. Mieszka z dala od miasta i ludzi, w małym domku pod lasem razem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi

4 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia. Grajewo" - reportaż Izy Serafin

Grajewo to dziś miasto powiatowe, gdzie mieszka ponad 20 tysięcy osób. Choć prawami miejskimi może się szczycić od połowy XVI-ego wieku, przez lata było zwykłą wsią targową. Ta niewielka miejscowość miała w swojej historii wzloty i upadki, a także epizody, o których mało kto dziś pamięta. Kiedyś było to miasto wielobarwne, wielokulturowe z pięknym carskim dworcem. Dziś kojarzy się często z "krainą latających noży", brzydkim kościołem i czerwonym wilkiem w herbie....

3 października 2018, godz.17:15 i 22:


"Testament Admirała" - reportaż Izabeli Patek

Dziś w Gdyni pogrzeb admirała Józefa Unruga. Wśród oficerów marynarki, którzy odegrali w naszej historii najnowszej szczególnie ważną rolę, był kontradmirał Józef Unrug - jeden z twórców polskiej Marynarki Wojennej po 1918 roku, dowódca obrony polskiego wybrzeża w roku 1939. Ten wybitny dowódca wsławił się szczególnym stosunkiem do swoich podwładnych, których zawsze bardzo szanował, chociaż wymagał od nich wiele.

2 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Nasze rugby" - reportaż Edyty Wołosik

Drużyna jest młoda, początki były trudne, ale udało się już zorganizować. Niewiele jednak osób wie, że w Białymstoku jest drużyna rugby. Co więcej - odnosi sukcesy.

1 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Apostoł Bożego Miłosierdzia - ksiądz Michał Sopoćko" - audycja Andrzeja Guzowskiego

"Miłosierdzie Boże zawsze zwycięży" - te słowa były naczelną regułą życia ks. Michała Sopoćki, który zasłynął jako kierownik duchowy i spowiednik świętej Faustyny Kowalskiej. Pracował jako kapłan, początkowo w Wilnie, a następnie po zakończeniu II wojny światowej w Białymstoku, gdzie mimo zakazu kultu wizerunku Jezusa Miłosiernego był Apostołem Bożego Miłosierdzia.

30 września 2018, godz. 18:05


"Światło nadziei" - reportaż Joanny Sikory

Wielu z nich zapamięta ten moment i słowa do końca życia. Dziesiątki tysięcy pielgrzymów spotkało się z papieżem Franciszkiem w Wilnie. Przed kilkoma dniami Ojciec Święty odwiedził kraje nadbałtyckie.

28 września 2018 godz. 17:15, 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok