Radio Białystok | Wiadomości | Ognisko ASF zlikwidowane, trwają kontrole sąsiednich gospodarstw

Ognisko ASF zlikwidowane, trwają kontrole sąsiednich gospodarstw

27.06.2016, 15:56, akt. 15:56

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik

Ognisko afrykańskiego pomoru świń w gminie Hajnówka w gospodarstwie, w którym znajdowało się ok. 300 świń zostało zlikwidowane, rozpoczęto kontrole gospodarstw w tzw. strefie zapowietrzonej i zagrożonej - poinformował PAP wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Krzysztof Jażdżewski.

O wykryciu ogniska ASF u świń w gospodarstwie pod Hajnówką resort poinformował w piątek. Było to czwarte ognisko tej choroby u świń, pozostałe 95 przypadków - to wirus stwierdzony u dzików. Wszystkie przypadki miały miejsce w pobliżu polsko-białoruskiej granicy, na terenie 4 powiatów w województwie podlaskim.

Służby weterynaryjne przystąpiły do natychmiastowych działań, dzięki czemu była możliwa likwidacja ogniska choroby w ciągu 24 godzin. Świnie zostały zlikwidowane, przeprowadzono wstępną dezynfekcję obiektu. Wszelkie procedury związane ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń zostały wdrożone, w tym kontrola i pobieranie próbek w powiązanych gospodarstwach. Wyniki badań z dotychczas pobranych próbek są ujemne - powiedział PAP w poniedziałek wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Krzysztof Jażdżewski.

Ustanowione zostały dwie strefy: 3 km zapowietrzona i 7 km zagrożona

"Obecnie sytuacja w jest pod pełną kontrolą służb weterynaryjnych" - stwierdził Jażdżewski. Dodał, że kontynuowane są dalsze czynności w celu wykluczenia możliwości rozprzestrzenienia się choroby do innych gospodarstw m.in. przeprowadzane są kontrole w strefie zapowietrzonej, a także sprawdzane gospodarstwa w strefie zagrożonej.

O wystąpieniu ogniska choroby w gospodarstwie rolnym poinformowana została Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE)

Zdaniem wiceminister Ewy Lech, szybka likwidacja ogniska i natychmiastowe informacje o zdarzeniu świadczą o tym, że Polska jest wiarygodna, co nie powinno to utrudnić dalszych rozmów m.in. na temat regionalizacji, czyli możliwości eksportu polskiej wieprzowiny spoza strefy z restrykcjami.

Podkreśliła, że pojawienie się ASF w gospodarstwie ok. półtora roku po ostatnim takim zdarzeniu, świadczy o konieczności restrykcyjnego przestrzegania zasad bioasekuracji, czyli odpowiedniego zabezpieczenia ferm przed przedostaniem się infekcji. Należy także bezwzględnie wypełniać wszelkie zalecenia służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Realne jest przeniesienie choroby do chlewni przez człowieka, zwierzęta towarzyszące, ptactwo czy gryzonie

Wirus jest roznoszony głównie przez dziki, które przekazują go na kolejne osobniki, ale również pozostawiają np. w odchodach w lasach czy na polach. Realne jest więc przeniesienie choroby do chlewni przez człowieka, zwierzęta towarzyszące, ptactwo czy gryzonie. Minimum zabezpieczenia gospodarstwa przez ASF - to maty dezynfekcyjne na wjeździe do gospodarstwa i wejściu do chlewni. Najlepiej jest ograniczyć wjazd aut i wejścia osób trzecich do budynku. Chlewnie powinny być ogrodzone - to niektóre zasady bioasekuracji, które powinny być przestrzegane na terenach, gdzie występuje ASF.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało w poniedziałek, że producenci trzody chlewnej, których gospodarstwa znajdują się w strefie objętej restrykcjami w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF), będą mogli otrzymać pomoc na inwestycje związane z bioasekuracją.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Komitet Monitorujący Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zatwierdził pakiet zmian w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. M.in. pozytywnie zostało zaopiniowane utworzenie nowego wsparcia , odrębnego obszaru wsparcia w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze dla producentów trzody chlewnej.

Zakłada się, że o pomoc będą mogli ubiegać się rolnicy (producenci trzody chlewnej), których gospodarstwa znajdują się w strefach objętych restrykcjami weterynaryjnymi, w związku z wystąpieniem ASF. Chodzi o możliwość dofinansowania inwestycji polegających na budowie infrastruktury potrzebnej do stworzenia odpowiednich warunków bioasekuracji, w szczególności ogrodzeń i niecek do dezynfekcji. (PAP, oprac. wsz)

Zobacz też:
Kolejny przypadek wirus ASF może utrudnić sytuację producentów wieprzowiny
Czwarte ognisko ASF u trzody chlewnej. Służby zbadają zwierzęta w sąsiednich gospodarstwach


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego










źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok