Radio Białystok | Wiadomości | Suwałki: Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Okręgowym

Suwałki: Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Okręgowym

11.12.2016, 10:35, akt. 10:45

Foto: Iza Kosakowska
Foto: Iza Kosakowska


0:00
0:00
Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Okręgowym w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Prace Zdzisława Beksińskiego znalazły się w Muzeum Okręgowym w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

150 obrazków, rysunków i fotografii autorstwa jednego z najbardziej znanych polskich artystów Zdzisława Beksińskiego można oglądać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Wystawa "Retrospekcja", której wernisaż odbył się w czwartek (8.12) wieczorem, pokazuje różne techniki prac. Pozwala zaobserwować rozwój i przemiany, jakim sztuka Zdzisława Beksińskiego podlegała na przestrzeni 50 lat. Jak podkreśla kurator wystawy Dorota Szomko-Osękowska z Muzeum Historycznego w Sanoku, dzięki tym pracom mamy okazje wybrać się w duchową wędrówkę labiryntem niezwykłego talentu i nieograniczonej wyobraźni twórcy. Wszystkie eksponowane w Suwałkach dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, gromadzącego największą kolekcję prac artysty, począwszy od tych najwcześniejszych, po jego ostatni obraz.

Jak powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski, wystawa ta dobrze wpisuje się w obecne powszechne zainteresowanie rodziną Beksińskich, ze względu na film i biografie, które ukazały się w 2016 roku.

Zdzisław Beksiński był artystą współczesnym – fotografikiem, rzeźbiarzem, malarzem, grafikiem

Zdzisław Beksiński (1929-2005) był artystą współczesnym – fotografikiem, rzeźbiarzem, malarzem, grafikiem. Urodzony w Sanoku, po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powrócił do rodzinnego miasta. W latach 50. zajął się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, a od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadził się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuował twórczość malarską, a w latach 90. odkrywał grafikę komputerową. W 2005 roku został brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu.

Bogaty dorobek artystyczny twórcy, zapisem testamentowym trafił do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Niemal połowę ekspozycji w suwalskim muzeum stanowią obrazy z przełomu lat 70. i 80.

Niemal połowę ekspozycji w suwalskim muzeum stanowią obrazy z przełomu lat 70. i 80. – etapu, który artysta nazwał okresem fantastycznym. To często nasycone kolorem metafizyczne pejzaże i fantastyczna architektura z wyłaniającą się gdzieniegdzie anonimową postacią. Ekspozycję zamykają obrazy z ostatnich 20 lat twórczości i rysunki modyfikowane komputerowo. Zdzisław Beksiński w swej twórczości, którą określał duchowym autoportretem, nie bał się poruszać tematu śmierci, lęku przed przemijaniem. "Niewątpliwie jest to twórczość, która pobudza wyobraźnię i stwarza okazję do refleksji" - podkreśla Dorota Szomko-Osękowska.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca marca 2017 roku. Towarzyszyć będą też temu różne wydarzenia. 11 stycznia do Suwałk przyjedzie autor książki "Tomek Beksiński. Portret prawdziwy" Wiesław Weiss, a 15 lutego odbędzie się spotkanie z Magdaleną Grzebałtowską, autorką publikacji "Beksińscy. Portret podwójny". W marcu odbędzie się także pokaz filmu "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. (PAP, ik/mag)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok