Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem rozpoczął się nabór wniosków do programu rozwoju obszarów przygranicznych

W Podlaskiem rozpoczął się nabór wniosków do programu rozwoju obszarów przygranicznych

6.05.2024, 07:04, akt. 13:21

Od poniedziałku (6.05) w Podlaskiem gminy z siedmiu powiatów oraz miasto Suwałki mogą składać wnioski o dotacje z "Rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych 2024-2030". W 2024 r. do podziału w regionie jest 25 mln zł - podał urząd wojewódzki.

Źródło: www.gov.pl/web/uw-podlaski
Źródło: www.gov.pl/web/uw-podlaski

Program jest dedykowany łącznie 21 powiatom i czterem miastom

Jak informowało wcześniej ministerstwo funduszy i polityki regionalnej, główny cel tego programu to pomoc regionom, które mają różne problemy społeczno-gospodarcze w związku z trudną sytuacją geopolityczną na wschodzie Europy (wojna w Ukrainie, kryzys migracyjny przy granicy z Białorusią, sąsiedztwo z Obwodem Królewieckim Federacji Rosyjskiej), jak np. ograniczony handel, spadek liczby turystów.

Program jest dedykowany łącznie 21 powiatom i czterem miastom z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Łączny budżet tego programu do 2030 r. na te regiony to 500 mln zł. Każde z województw ma do 2030 r. taką samą kwotę - 125 mln zł. Kwota ta jest rozdzielona na poszczególne lata i działania w programie.

W Podlaskiem na 2024 rok w rozpoczynającym się w poniedziałek naborze 15 mln zł jest przeznaczone na poprawę infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa drogowego, 4 mln zł na tzw. zieloną i niebieską infrastrukturę służącą ochronie środowiska, 2 mln zł na rozwój zrównoważonej turystyki (np. na szlaki, centra turystyczne) i 4 mln zł na poprawę infrastruktury edukacyjnej i zdrowotnej - poinformowała rzeczniczka wojewody podlaskiego Inga Januszko-Manaches.


Samorządy mogą się starać o pieniądze m.in. na drogi gminne i powiatowe

Już wcześniej urząd wojewódzki informował, że w programie samorządy mogą się starać o pieniądze na drogi gminne i powiatowe, ścieżki rowerowe, chodniki dla pieszych, parkingi, miejsca postojowe dla rowerów, a także na inwestycje wodno-kanalizacyjne, instalacje do zbierania wody opadowej i roztopowej, zbiorniki retencyjne, tworzenie ogrodów deszczowych, terenów zielonych. Oprócz tego wsparcie mogą otrzymać także na szlaki rowerowe, punkty widokowe, tzw. zielone parkingi, punkty informacji turystycznej, poprawę infrastruktury szkół, przedszkoli, przychodni zdrowia, domów pomocy społecznej. Dotacja może wynosić do 80 proc. wartości wydatków.

Początkowo w Podlaskiem do programu było włączonych pięć powiatów, ale ich lista została rozszerzona o leżące przy tzw. przesmyku suwalskim. O wsparcie mogą się starać samorządy z powiatów: augustowskiego, białostockiego, hajnowskiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego, suwalskiego oraz miasto Suwałki - wynika z treści uchwały Rady Ministrów o programie, przyjętej 25 marca 2024 r.

"Wnioski zawierające wydatki na dany rok muszą zostać złożone nie później niż do dnia 31 maja danego roku. W przypadku 2024 r. wskazany termin może zostać wydłużony przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego" - podał w komunikacie o naborze wniosków Podlaski Urząd Wojewódzki.

Program realizują w poszczególnych regionach urzędy wojewódzkie. Podlaski Urząd Wojewódzki informował wcześniej, że nabór wniosków będzie prowadzony w trybie ciągłym, do zakończenia realizacji programu albo do wyczerpania dostępnych pieniędzy.

źródło: PAP | red: mag, art

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie samorządy otrzymają prawie 357 mln zł z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych

5.04.2024, 12:42

Prawie 357 milionów złotych w tym roku i blisko 140 milionów w przyszłym - to pieniądze, które trafią do polskich samorządów z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych.


Samorządy z Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny mogą liczyć na rządowe dotacje dla przygranicznych terenów

19.03.2024, 06:07

Miasto Suwałki oraz powiaty sejneński i suwalski otrzymają wsparcie z programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030. Potwierdził to w Sejnach wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.


Jest deklaracja w sprawie programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030

8.03.2024, 06:15

Powiaty suwalski i sejneński oraz Suwałki jednak zostaną uwzględnione w programie rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok