Radio Białystok | Wiadomości | W białostockich szpitalach spada liczba pacjentów z bakterią New Delhi

W białostockich szpitalach spada liczba pacjentów z bakterią New Delhi

autor: Renata Reda

21.04.2017, 11:00, akt. 11:27

Sytuacja jest opanowana, walka z bakterią New Delhi przynosi efekty - twierdzi dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Marek Karp.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda

Najwięcej przypadków w Podlaskiem, tej odpornej na antybiotyki bakterii, od roku pojawia się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Najgorszy był luty, gdy stwierdzono ją u ponad 30 chorych. Teraz ma ją 8 pacjentów.

- Pod koniec marca wprowadzono zakaz odwiedzin pacjentów w 10 klinikach. Teraz obowiązuje on w czterech - na intensywnej terapii, w klinikach hematologii, alergologii i kardiochirurgii - informuje dyrektor USK Marek Karp.

Z groźną dla zdrowia bakterią New Delhi walczy też szpital wojewódzki w Białymstoku. W tej placówce przebywa obecnie 8 pacjentów, u których ją stwierdzono. Zakaz odwiedzin obowiązuje w jednym oddziale - Chorób Wewnętrznych, Diabetologii, Endokrynologii i Reumatologii.

Bakterię Klebsiella Pneumoniae typ New Delhi stwierdzano też w szpitalach wojewódzkich w Suwałkach i Łomży oraz w jednym powiatowym. 

Bakteria New Delhi kolonizuje przewód pokarmowy, żyje też na skórze

Nie można się nią zarazić np. drogą kropelkową, a jedynie kontaktową, czyli przez brudne ręce czy np. przez niezdezynfekowaną toaletę. Nie jest groźna dla osoby zdrowej, jest dużym zagrożeniem dla osób w podeszłym wieku, przewlekle chorych, z osłabioną odpornością czy po zabiegach operacyjnych.

Bakteria staje się niebezpieczna wtedy, kiedy przedostanie się do krwi, dróg moczowych czy dróg oddechowych. Wówczas może wywołać np. zapalenie płuc, zapalenie pęcherza moczowego czy zakażenie ran.

| red: wsz

ZOBACZ TEŻ:


Groźna bakteria New Delhi w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku

4.04.2017, 09:47

Zakaz odwiedzin chorych w części oddziałów wprowadzono w kolejnym białostockim szpitalu. Powodem jest groźna bakteria New Delhi. Po Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, teraz także w szpitalu wojewódzkim nie można odwiedzać pacjentów dwóch oddziałów - informuje Grażyna Pawelec z tego szpitala.


USK w Białymstoku walczy z bakterią New Delhi

28.03.2017, 08:53

W 10 klinikach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku nie można odwiedzać chorych. W weekend zakaz ten dotyczył wszystkich klinik. Teraz w ponad dwóch trzecich klinik chorych znowu można odwiedzać.


Groźna bakteria w łomżyńskim szpitalu

26.09.2016, 13:46

U czterech pacjentów stwierdzono odporną na antybiotyki bakterię Klebsiella pneumoniae NDM-1 (tzw. bakterię New Delhi).
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


6. PKO Białystok Półmaraton© Oliver Sved - fotolia.com
WYPADEK
23.04.2018, 19:56, akt. 19:58

Wypadek w Gródku - dwie osoby ranne

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok