Radio Białystok | Wiadomości | Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce w Białymstoku - słuchaj relacji na naszej antenie [zdjęcia, wideo]

autor: Jerzy Kułakowski

21.07.2017, 21:48, akt. 22.07.2017, 16:02

Blisko 500 zawodniczek i zawodników zgłosiło się do startu w 93. Mistrzostwach Polski w Lekkoatletyce, które od piątku (21.07) do niedzieli (23.07) odbywają się na stadionie w białostockim Zwierzyńcu.

Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda

0:00
0:00
Podsumowanie pierwszego dnia 93. Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce - Białystok 2017 - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

0:00
0:00
Podsumowanie kolejnych finałów podczas Mistrzostw - Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok ze srebrnym medalem - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

0:00
0:00
Podsumowanie 3 finałów na Mistrzostwach Polski w Lekkoatletyce w Białymstoku - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

0:00
0:00
Pierwsze występy na Mistrzostwach Polski w Lekkoatletyce w Białymstoku - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

Rywalizują medaliści Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Nie brak rzecz jasna przedstawicieli podlaskich klubów, którzy również są poważnymi kandydatami do medali.

Pchnięcie kulą Klaudii Kardasz z Podlasia Białystok

Ostatecznie, w finale Klaudia Kardasz zdobyła srebro wynikiem 17.53 m. Pierwsze miejsce zajęła Paulina Guba (OKS Start Otwock) - osiągnęła wynik 17.92 m. Brązowy medal przypadł Aldonie Żebrowskiej (KS AZS AWF Kraków) - rzuciła kulą na 16.34 m. Beata Trzonkowska (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) zajęła 6. miejsce z wynikiem 14.17 m.

Klaudia Kardasz ze srebrnym medalem na Mistrzostwach Polski w Lekkoatletyce w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

Miejsca zawodników z Podlaskiego

Ewa Korniluk (KS Podlasie Białystok) zajęła 7. miejsce w finale trójskoku kobiet. W biegu na 100 m mężczyzn Adrian Kamiński (KS Podlasie Białystok) zajął ostatnie, 8. miejsce. Klaudia Konopko (UKS 19 Bojary Białystok) była 7. w biegu na 100 m kobiet. W finale trójskoku mężczyzn, również 7. był Piotr Mańczuk (UKS Czwórka Białystok). W biegu na 3000 m przez przeszkody kobiet Anna Gosk (KS Podlasie Białystok) zajęła 5. miejsce.

Ceremonia otwarcia mistrzostw

W piątek (21.07) Marcin Krukowski poprawił wynikiem 88,09 m rekord Polski w rzucie oszczepem. Zawodnik Warszawianki taki rezultat osiągnął w pierwszej próbie finałowego konkursu mistrzostw kraju w Białymstoku. Dotychczasowy rekord wynosił 86,77 m i od 16 czerwca 2002 należał do Dariusza Trafasa.

Relacje w Radiu Białystok

Od piątku do niedzieli ze stadionu w Białymstoku relacjonować będziemy na antenie występy największych gwiazd polskiej lekkoatletyki. Na naszej stronie szukajcie też zdjęć i wideo z MP.

Ceremonia otwarcia Mistrzostw w piątek o 17:00. W sobotę zawody rozpoczną się o 15:45, a w niedzielę o 13:10.

Wstęp na stadion jest bezpłatny.

Gwiazdy lekkoatletyki

Na białostockim stadionie będą największe gwiazdy Królowej Sportu.

To np. startująca w rzucie młotem rekordzistka świata i mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk, dwukrotny mistrz świata Paweł Fajdek czy białostoczanin - brązowy medalista igrzysk - Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok).

Przyjadą też utytułowani dyskobole - Piotr Małachowski i Robert Urbanek, a także tyczkarz Piotr Lisek.

Bieżnią zawładną Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Joanna Jóźwik, Ewa Swoboda czy złote panie ze sztafety 4x400 metrów.

Na starcie staną również sportowcy, którzy wzięli udział w ostatnich młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Bydgoszczy, m.in. kulomiot Konrad Bukowiecki, biegaczka Sofia Ennaoui i dyskobolka Daria Zabawska (Podlasie Białystok).

Podlascy zawodnicy

Miejscowi kibice bardzo liczą na rekord Polski Kamili Lićwinko. Reprezentująca Podlasie Białystok skoczkini wzwyż uzyskała w tym sezonie już 1,98 m, a na stadionie jeszcze nigdy nie udało jej się pokonać dwóch metrów.

Szanse medalowe mają też m.in. Damian Czykier w biegu na 110 m przez płotki, kulomiotka Klaudia Kardasz, wspomniana już dyskobolka Daria Zabawska czy biegaczka Klaudia Konopko. I oczywiście medalista IO Wojciech Nowicki. Warto też obserwować sztafety kobiet, w których wystartują drużyny z Podlasia Białystok i Bojar Białystok.

Minimum na MŚ w Londynie

Mistrzostwa Polski będą także ostatnią okazją do wywalczenia minimum PZLA na Mistrzostwa Świata. Po tych zawodach zostanie ustalona kadra, która w dniach 4-13 sierpnia wystąpi w Londynie. Start w krajowym czempionacie jest obowiązkowy w konkurencji, w której zawodnik chce rywalizować na mistrzostwach globu. To gwarantuje, że w Białymstoku wystąpi elita polskich lekkoatletów.

źródło: PAP | red: mag, zmj, mak, maj

Kamila Lićwinko skoczyła wzwyż 1,98 m i zajęła drugie miejsce w mityngu w Padwie. To najlepszy wynik w tym sezonie halowej mistrzyni świata z Sopotu (2014). Triumfowała Rosjanka startująca pod neutralną flagą Maria Lasickiene - 2,00.

Zawodniczki z Podlasia Białystok młodzieżowymi wicemistrzyniami Europy w lekkiej atletyce

15.07.2017, 17:28

Klaudia Kardasz i Daria Zabawska (KS Podlasie Białystok) zdobyły srebrne medale podczas 11. lekkoatletycznych mistrzostw Europy do lat 23.

Mityng w węgierskim Szekesfehervarze - Wojciech Nowicki drugim najlepszym zawodnikiem

5.07.2017, 09:56

Trzech polskich lekkoatletów stanęło na podium w drugim dniu mityngu im. Istvana Gyulai w węgierskim Szekesfehervarze. Paweł Fajdek wygrał konkurs rzutu młotem, a za nim uplasował się Wojciech Nowicki. Także drugie miejsce zajął dyskobol Piotr Małachowski.

Lekkoatleci z naszego regionu zdobyli 6 medali podczas 70. Mistrzostw Polski Juniorów w Lekkoatletyce w Suwałkach

1.07.2017, 06:00

3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy - to zdobycze lekkoatletów z naszego regionu podczas 70. Mistrzostw Polski Juniorów w Lekkoatletyce w Suwałkach.

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok z rekordem życiowym i 5. wynikiem w historii polskiego rzutu młotem

28.06.2017, 07:33

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok zajął drugie miejsce w konkursie rzutu młotem podczas mityngu w Ostrawie. Brązowy medalista olimpijski rzucił 80,31 metra, co jest jego rekordem życiowym.